Z jakiego powodu zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

Posiadanie przez nas potomstwa jest niewątpliwie marzeniem dużej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem w pewnym sensie nasza naturalna kolej rzeczy, która ma miejsce w toku naszego życia. Niestety w pewnych wypadkach zdarzają się sytuacje bezpłodności pary, co niewątpliwie skreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy wykorzystaniu naturalnych metod zakładania rodziny.

in vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com
Sztuka lekarska nie pozostaje jednak obojętna na tego rodzaju zapotrzebowanie społeczeństwa, czego skutkiem jest wykształcona i częściej stosowana popularna metoda, którą jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, która otwiera przed nami rozległe możliwości leczenia bezpłodności par. Niemniej natomiast wciąż słychać wiele głosów krytycznych, które wypowiadają się absolutnie negatywnie na temat tej metody. Chociaż w większości wypadków jest ona w pełni zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to niemniej jednak wciąż wywołuje sporo emocji. Dlaczego zatem ten temat jest tak niezmiernie gorąco dyskutowany?

Na początku wypada pokrótce opisać zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej naturze opiera się na nienaturalnym doprowadzeniu do połączenia się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to określane jako technika rozrodu wspomaganego, jaka w znaczącej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Głównym źródłem kontrowersji wobec takiego rozwiązania jest – (laserowa korekcja wzroku – czytaj dalej) niezbędność wykorzystania wielu embrionów, co jest niebywale potępiane przez przedstawicieli branży zarówno lekarskiej, jak i moralnej (poznaj więcej na ).

W tym miejscu warto także uświadomić sobie, że zapłodnienie in vitro w wielu przypadkach stosowane jest jako krańcowa metoda na przezwyciężenie trudności bezpłodnej pary. Opracowano bowiem kilka innych kuracji, które podobnie mogą wywołać oczekiwany skutek. Niestety coraz częściej spotykamy się z przypadkami bezpłodności mimo prowadzenia skutecznego leczenia. W takich przypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być wyłączną racjonalną metodą posiadania potomstwa. Zdecydowanie się na tego rodzaju zabieg jest przede wszystkim kwestią osobistą, jaka musi zostać w razie potrzeby wnikliwie przez nas przemyślana. Pod żadnym pretekstem nie możemy w związku z tym potępiać par, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.

You may also like...