Sport to zdrowie, lecz uprawiajmy go z głową!

aktywność to zdrowie, rzeknie każdy z nas i nie znajdziemy w tej wspólnej deklaracji ani cienia wątpliwości. na pewno, jak w każdej dziedzinie życia, tak i w rekreacji czai się nieśmiały chochlik – kontuzja, która ze zdrowiem nie ma za wiele wspólnego. stąd także, jak do wszystkiego, czego się zabieramy celebrujmy aktywność z głową, by porzekadło: „sport to zdrowie” było jak najsilniej na czasie.

fitness

Autor: NFGphoto
Źródło: http://www.flickr.com

Od zachodu na wschód, z północy na południe – w każdym zakątku celebrują sport. Gdzie by to dawniej podumał zwykły obywatel, by tak wyjść z chałupy, tak zwyczajnie, aby potruchtać… no przecież, patrzeć się będą, obmawiać, zerkać niemądrze i się zadziwiać.

Na szczęście świadomość się zmieniła i chuć sportowa króluje w narodzie. Najczęściej osoby biegające czy pędzące na dwóch kółkach zobaczyć można w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. W małych miastach też nie wygląda to beznadziejnie, lecz tam akceptowane są inne rozrywki, ale na szczęście, i tam to się zmienia.

sporo osób rozpoczyna trenować i zaraz czyni to nazbyt ambitnie. To znaczy, wiadomo, najistotniejsze są pragnienie, ale nie można przedobrzyć. Szczególnie to się tyczy osób, które całą zimę spędzają przed telewizorem, z paką chrupek i browarem w ręce i raptem, na wiosnę wylatują z mieszkania, żeby spalić wadzące kilogramy. Aż tu nagle kontuzja, i nici z treningu, i z nadmiaru ciała…

Warto podejść do zagadnienia spokojnie i rozpoczynać powolutku. Nie liczcie, iż jak wystartujecie prędko to natychmiastowo zobaczycie wyniki. Tak to się niestety nie dzieje, potrzeba i zaprawy, i cierpliwości. Warto odwiedzić dobrego lekarza sportowego, który podpowie, w jaki sposób ćwiczyć, by było idealnie. starajmy się być systematyczni. tak samo, jak odrzucić trzeba trening na szybko od samego początku, tak nie warto w jeden dzień przebiec maratonu, aby następnie tydzień leniuchować. jedynie regularność, skromność i cierpliwość zapewnią nam zdrowie. Pamiętajmy o tym.

You may also like...