Jak leczyć depresję sezonową?

Drażliwość, wahania nastroju, spadek aktywności. Z całą pewnością zastanawiasz się, czy dotknęła Cię depresja. Wykonaj więc krok w dobrym kierunku i zobacz na czym stoisz. Właśnie teraz możesz wykonać test depresji Burnsa, który znajdziesz choćby w internecie. Rozwiązanie testu pochłania tylko parę minut, po których dowiesz się czy faktycznie cierpisz na depresję, a jeżeli tak to w jakim stopniu jest poważna.

fototerapia
Jeżeli Twoje kłopoty z samopoczuciem nasilają się w okresie jesienno-zimowym może to być depresja sezonowa. Jej symptomy przejawiają się codziennie lub prawie codziennie i ”towarzyszą” przez okres co najmniej dwóch tygodni. Mijają porą wiosenną rolki (kliknij i sprawdź) letnią.

Pomimo, że źródła powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż głównym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności. Terapia polega na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia (dowiedz się więcej o terapii światłem).

Metoda ta przynosi zauważalne postępy (w 60-80%), a jej konsekwencje, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz poprawę nastroju, jesteśmy w stanie zarejestrować już po kilku dniach od jej użycia. Co więcej, fototerapia jest bezbolesna, objawy niepożądane (np.: zaczerwienienie oczu lub bóle głowy) zdarzają się bardzo rzadko i może być stosowana także w domu pod kontrolą lekarską.

fototerapia

Błędnie sądzi się, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta w solarium. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ lampy w solariach nie posiadają działania antydepresyjnego.

Lampa do fototerapii została zaprojektowana w celu wykluczenia objawów depresji sezonowej, mimo to lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest sporo dłuższa. Lampami leczymy np. depresję sezonową, nadpobudliwość i zaburzenia snu u osób z chorobą Alzheimera, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Zatem, dajmy się skusić na prywatne słońce w środku zimy (witryna internetowa).

You may also like...