Troska o zdrowie polega nie tylko na udawaniu się do lekarza wtedy, kiedy już nam coś dolega, ale także dla prewencji

Dbanie o zdrowie polega nie tylko na odwiedzaniu lekarza wtedy, gdy już nam coś dolega, ale także na prewencji, czyli kontrolnych badaniach u lekarza, które mają za zadanie sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Wizyty tego rodzaju należy odbyć szczególnie wtedy, gdy zauważymy jakieś mało niepokojące, ale widoczne zmiany – tego rodzaju jak spadek lub z kolei wzrost wagi ciała, nasilone problemy ze skórą, czy pogorszenie widzenia.

Dziewczyna w parku

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Kontrolne wizyty u ginekologa powinny odbywać zwłaszcza kobiety. Niektórzy lekarze twierdzą wręcz, że badania kontrolne typu cytologia bądź mammografia (zobacz mammografia Bolesławiec) winny być obowiązkowe, wszystko z tego powodu, że z każdym rokiem umiera bardzo duża ilość kobiet u których zbyt późno odkryto różnego typu guzy piersi czy jajników. W wielu sytuacjach można by było uniknąć śmierci, gdyby chora regularnie uczestniczyła w tego typu badaniach.

U ginekologa kobieta może zweryfikować nieprawidłowości związane z narządami rodnymi i wykryć takie choroby jak nadżerka czy mięśniaki.

Zajmują Cię tego typu wpisy? Masz chęć na to, by czytać następne? Zatem kliknij, aby zobaczyć więcej informacji. Wszystko odnajdziesz w podanym linku.

Ginekolog z Bytomia może polecić przeprowadzenie usg dopochwowego, które ma na celu wykrycie wszelkich nowotworów związanych z tymi narządami. Typowe badanie ginekologiczne trzeba przeprowadzać mniej więcej co 2 lata. Pierwsze warto przeprowadzić jeszcze w okresie młodzieńczym około 15-16 r.ż. Z kolei tego typu badanie jak usg dopochwowe wielu lekarzy zaleca przeprowadzić około 30 roku życia i powtarzać średnio co 3 lata. Każdego roku natomiast powinno się przeprowadzać badania cytologiczne, które wykrywają chociażby raka szyjka macicy, najczęstszego nowotworu występującego u kobiet.

Z kolei badanie mammograficzne, czyli badanie piersi trzeba przeprowadzić po raz pierwszy około 40 roku życia, chyba, że któraś z osób w naszej rodzinie chorowała już na nowotwór piersi w takiej sytuacji warto pierwsze badanie tego rodzaju odbyć około 35 roku życia. W zasadzie w każdym mieście możemy znaleźć placówkę, która zrealizuje badania bezpłatnie, do nas należy zapisanie się na wizytę kontrolną (polecamy odwiedzić to źródło).

Regularne wizyty u lekarza to odpowiednie podejście do kwestii zdrowia i zapobiegania wystąpieniu wielu chorób. Wiadomo, że wiele z nich może się w każdej chwili pojawić „znienacka”, aczkolwiek wcześnie zdiagnozowane można w pełni wyleczyć.

You may also like...