Troska o zdrowie polega nie tylko na udawaniu się do lekarza wtedy, kiedy już nam coś dolega, ale także dla prewencji

Dbanie o zdrowie polega nie tylko na odwiedzaniu lekarza wtedy, gdy już nam coś dolega, ale także na prewencji, czyli kontrolnych badaniach u lekarza, które mają za zadanie sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Wizyty tego rodzaju należy odbyć szczególnie wtedy, gdy zauważymy jakieś mało niepokojące, ale widoczne zmiany – tego rodzaju jak spadek lub z kolei wzrost wagi ciała, nasilone problemy ze skórą, czy pogorszenie widzenia.

Dziewczyna w parku

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Kontrolne wizyty u ginekologa powinny odbywać zwłaszcza kobiety. Niektórzy lekarze twierdzą wręcz, że badania kontrolne typu cytologia bądź mammografia winny być obowiązkowe, wszystko z tego powodu, że z każdym rokiem umiera bardzo duża ilość kobiet u których zbyt późno odkryto różnego typu guzy piersi czy jajników. W wielu sytuacjach można by było uniknąć śmierci, gdyby chora regularnie uczestniczyła w tego typu badaniach.

U ginekologa kobieta może zweryfikować nieprawidłowości związane z narządami rodnymi i wykryć takie choroby jak nadżerka czy mięśniaki. Ginekolog z Bytomia może polecić przeprowadzenie usg dopochwowego, które ma na celu wykrycie wszelkich nowotworów związanych z tymi narządami. Typowe badanie ginekologiczne trzeba przeprowadzać mniej więcej co 2 lata. Pierwsze warto przeprowadzić jeszcze w okresie młodzieńczym około 15-16 r.ż. Z kolei tego typu badanie jak usg dopochwowe wielu lekarzy zaleca przeprowadzić około 30 roku życia i powtarzać średnio co 3 lata. Każdego roku natomiast powinno się przeprowadzać badania cytologiczne, które wykrywają chociażby raka szyjka macicy, najczęstszego nowotworu występującego u kobiet.

Z kolei badanie mammograficzne, czyli badanie piersi trzeba przeprowadzić po raz pierwszy około 40 roku życia, chyba, że któraś z osób w naszej rodzinie chorowała już na nowotwór piersi w takiej sytuacji warto pierwsze badanie tego rodzaju odbyć około 35 roku życia. W zasadzie w każdym mieście możemy znaleźć placówkę, która zrealizuje badania bezpłatnie, do nas należy zapisanie się na wizytę kontrolną (polecamy odwiedzić to źródło).

Jeśli chcesz zgłębić informacje na omawiany wątek, to odsyłam do serwisu (https://www.getnewshape.com/) gdzie znajdziesz wiele fascynujących danych, które dokładnie omawiają temat.

Regularne wizyty u lekarza to odpowiednie podejście do kwestii zdrowia i zapobiegania wystąpieniu wielu chorób. Wiadomo, że wiele z nich może się w każdej chwili pojawić „znienacka”, aczkolwiek wcześnie zdiagnozowane można w pełni wyleczyć.

You may also like...