Zwroty z NFZ dla pacjentów poddających się operacji usunięcia zaćmy w Czechach.

przez | 26 lipca 2021
Jeżeli chodzi o leczenie katarakty to w dniu dzisiejszym można spotkać się z faktycznie niecodziennym podejściem, objawiającym się w tym, że pacjenci, jacy decydują się na operację zaćmy w Czechach mogą oczekiwać na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacje z NFZ dla pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia zaćmy w Czechach są aktywne od chwili wprowadzenia Dyrektywy Transgranicznej. W Naszym kraju na zabieg należy oczekiwać długo, kolejki są nawet ustalone do paru lat, a obostrzenia pieniężne nie pozwolą na przeprowadzenie zabiegów o czasie.

okulista

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Dyrektywa Transgraniczna umożliwia z kolei rodakom wykonanie zabiegów w dowolnych państwach na obszarze Unii Europejskiej. Zoperowanie katarakty w Czechach (Zabieg usunięcia zaćmy w Czechach) będzie kosztować przykładowo podobnie jak w Polsce, natomiast pacjenci zazwyczaj zdecydują się na usuwanie zaćmy w Czechach, ponieważ wiedzą, że zabieg Dr Janicki – (leczenie kręgosłupa poznań) ten można przeprowadzić tam natychmiastowo. I podczas gdy udokumentuje się wszystkie koszty, jakie poniosło się w związku z przeprowadzeniem takiego zabiegu to należy oczekiwać zwrócenia kosztów z NFZ. I nawet jeśli występują jakieś drobne różnice w kosztach to i tak dobrze będzie zdecydować się na operację w Czechach, bo to pozwoli od razu zatroszczyć się o własne zdrowie – Wystarczy mieć skierowanie na operację usunięcia zaćmy, żeby rezerwować leczenie w klinikach partnerskich w Czechach. W chwili gdy ma się już skierowanie to trzeba skontaktować się z kliniką. Czas oczekiwania to najczęściej do dwóch tygodni. Przed operacją zostaną zrobione potrzebne badania typu: badanie krwi, czy badanie serca. Konkretna pomoc kliniki w organizacji leczenia jest bezpłatna. Konsultacja z okulistą w czeskiej klinice to kolejny etap.

zaćma

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Tego typu wnikliwy wywiad lekarski pozwoli albowiem na odpowiednie przeprowadzenie kuracji i wybór najlepszej soczewki dla oka. Tak samo po zabiegu zrobione zostanie rozpoznanie lekarskie. Podczas przebywania w ośrodku polski pacjent może liczyć na asystę polskojęzyczną. Po zabiegu zaś powinien on zgromadzić niezbędną dokumentację na bazie jakiej będzie miał okazję później oczekiwać zwrócenia kosztów. Ten zwrot otrzymuje się maksimum do trzydziestu dni. Nie jest więc czymś dziwnym, że operacja usuwania zaćmy jest najchętniej dobieranym zabiegiem przez rodzimych pacjentów pośród takich wykonywanych poza granicami kraju.