Z jakiego powodu zapłodnienie in vitro budzi wciąż tak wiele kontrowersji?

przez | 9 lipca 2021
Posiadanie przez nas potomstwa jest niewątpliwie marzeniem dużej części naszego społeczeństwa. Jest to bowiem w pewnym sensie nasza naturalna kolej rzeczy, która ma miejsce w toku naszego życia. Niestety w pewnych wypadkach zdarzają się sytuacje bezpłodności pary, co niewątpliwie skreśla ich możliwości na posiadanie potomstwa przy wykorzystaniu naturalnych metod zakładania rodziny.

in vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com
Sztuka lekarska nie pozostaje jednak obojętna na tego rodzaju zapotrzebowanie społeczeństwa, czego skutkiem jest wykształcona i częściej stosowana popularna metoda, którą jest zapłodnienie in vitro. Jest to metoda, która otwiera przed nami rozległe możliwości leczenia bezpłodności par.

Sądzisz, że niezbędny będzie Ci kompleksowy wpis (http://www.reha-kompleks.pl/oferta-zabiegow/laseroterapia-laser/) na ten ciężki temat? Śpieszymy z pomocą – rzetelne wskazówki znajdziesz na naszej kolejnej stronie.

Niemniej natomiast wciąż słychać wiele głosów krytycznych, które wypowiadają się absolutnie negatywnie na temat tej metody. Chociaż w większości wypadków jest ona w pełni zdrowa i bezpieczna dla matki, jak i dla dziecka, to niemniej jednak wciąż wywołuje sporo emocji. Dlaczego zatem ten temat jest tak niezmiernie gorąco dyskutowany?

Na początku wypada pokrótce opisać zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg, który w swojej naturze opiera się na nienaturalnym doprowadzeniu do połączenia się komórek jajowych z nasieniem mężczyzny. Jest to określane jako technika rozrodu wspomaganego, jaka w znaczącej mierze opiera się na zapłodnieniu pozaustrojowym. Głównym źródłem kontrowersji wobec takiego rozwiązania jest – (laserowa korekcja wzroku – czytaj dalej) niezbędność wykorzystania wielu embrionów, co jest niebywale potępiane przez przedstawicieli branży zarówno lekarskiej, jak i moralnej (poznaj więcej na ).

W tym miejscu warto także uświadomić sobie, że zapłodnienie in vitro w wielu przypadkach stosowane jest jako krańcowa metoda na przezwyciężenie trudności bezpłodnej pary. Opracowano bowiem kilka innych kuracji, które podobnie mogą wywołać oczekiwany skutek. Niestety coraz częściej spotykamy się z przypadkami bezpłodności mimo prowadzenia skutecznego leczenia. W takich przypadkach zapłodnienie in vitro wydaje się być wyłączną racjonalną metodą posiadania potomstwa. Zdecydowanie się na tego rodzaju zabieg jest przede wszystkim kwestią osobistą, jaka musi zostać w razie potrzeby wnikliwie przez nas przemyślana. Pod żadnym pretekstem nie możemy w związku z tym potępiać par, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.