Z dala od miejskiego zgiełku, czyli sposób na aktywny wypoczynek

przez | 26 lipca 2021
Są ludzie, którzy nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Uciekają, byle jak najdalej od zgiełku miasta. Wybierają miejsca z dala od ludzi, tam, gdzie mogą poczuć swego rodzaju swobodę, zaszywają się w miejsca dzikie, które dają coś innego niż zdobycze cywilizacji.

Tego typu miejsca, wzniesienia, puszcze, jeziora są magiczne z kilku powodów osoby, które często tam uciekają potrafią powiedzieć dokładnie, czemu tak jest… Oddajmy im głos.

To zaczęło się w dzieciństwie. Wypady z rodzicami w góry to było ekscytujące wydarzenie, które odbywało się znacznie częściej niż Boże Narodzenie. Jeździliśmy w góry często wtedy, kiedy

Widok na góry

Autor: Viaggio Routard
Źródło: http://www.flickr.com

mieliśmy wolny czas. Soboty i niedziele, święta, wolne terminy, na które czekaliśmy z niecierpliwością, to wszystko staraliśmy się spożytkować najlepiej jak można.

Pamiętam, że dostałem pewną książkę czy poradnik o wspinaczce i turystyce górskiej (książka o wspinaczce i turystyce górskiej). Posiadałem kilka innych sportowych poradników, lecz ta książka to była zupełna nowość. Alpinizm to było na początku dla mnie coś abstrakcyjnego, jednak doskonale zrozumiałem przesłanie. Obecnie jeżdżę w góry jako

Wyścig rowerowy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

podróżnik, ale też jako wspinacz. W górach odnajduję z jednej strony równowagę i ciszę, z kolejnej zaś testuję swoją wytrzymałość i motywację do osiągania kolejnych wspinaczkowych wyzwań.

Moja fascynacja żeglarstwem (ciekawe poradniki o sporcie) rozpoczęła się na dobre znacznie później. Dzieciństwo upłynęło pod znakiem życia w mieście, od kiedy pamiętam jednak gnało mnie gdzieś poza ten cały zgiełk i hałas. Już jako dziecko odczuwałam silniejszy związek z wsią niż z miastem. Utwierdziłam się w tym myśleniu będąc kilka razy wakacje na wsi. Ciągnęło mnie w to miejsce, lecz własne marzenia osiedlenia się na wsi spełnić mogłam dopiero w dorosłym życiu.

Zamieszkałam niedaleko jeziora i zaczęłam z ciekawości czytać książki i poradniki o żeglarstwie. Chciałam coraz więcej czasu przebywać na wodzie, a teraz nie widzę swojego życia bez zbiorników wodnych, po których można pływać bez końca.

Jak widać, są osoby, dla których takie odludne krainy, gdzie turystyczny zgiełk zagląda rzadko i odświętnie posiadają niesamowitamoc, siłę, która napędza ich do harmonijnego współistnienia z naturą, do rozwijania swoich zainteresowań ale także, do bycia szczęśliwym. A przecież wszyscy do tego dążymy!