Wybór lekarza rodzinnego

przez | 9 lipca 2021
W dzisiejszych czasach czujemy wielki lęk przed zachorowaniem na raka, a tymczasem w ujęciu statystycznym o wiele bardziej grożą nam choroby układu krążenia. To właśnie ta grupa schorzeń jest główną przyczyną zgonów w Polsce, a także przyczyną niedyspozycji ludzi starszych. Nie powinniśmy ich ignorować! Dodatkowo, zbyt często lekceważymy pierwsze objawy chorobowe, a skutki naszej nierozwagi mogą być bardzo smutne.

lekarz

Autor: Kurhan
Źródło: http://www.sxc.hu
Nawet przy wysokim ciśnieniu chory może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. Wiadomość o takiej na pozór zdrowej osobie przekazywana jest jako wydarzenie, kiedy wystąpi u niej na przykład udar czy zawał. Choroba ciśnieniowa jest określane mianem „cichego zabójcy”, bo z pozoru nie przypomina o sobie, a w rzeczywistości jest niczym bomba zegarowa. Z drugiej strony jest to choroba stosunkowo łatwa do zdiagnozowania, zaś sam pacjent jest w stanie kontrolować przebieg jej leczenia, samodzielnie dokonując pomiaru ciśnienia. Jeżeli tylko…w porę zatroszczy się o zdrowie (kontakt).

Podstawą jest badanie ekg, które możemy wykonać w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Ten, stawiając diagnozę, postanawia o dalszym leczeniu lub skierowaniu do szpitala.
Dlatego właśnie, wybór lekarza rodzinnego jest tak istotny, gdyż spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. To do jego gabinetu zgłaszamy się z dolegliwościami, od niego oczekujemy diagnozy i jego darzymy zaufaniem. Musi posiadać rozległą wiedzę, dzięki której może pomagać i najmłodszym, i osobom w podeszłym wieku.

Nie czekaj! Jeżeli spodobały Ci się nasze artykuły, to doczytaj (http://pomocpsychologa.pl/) kolejne oraz interesujące wątki. Trzeba wejść w podany link.

lekarz

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

To lekarz rodzinny zleca podstawowe badania i wysyła, w razie konieczności, na dalsze – bardziej zawężone i wymagane w danym przypadku. Od tego, jak poprowadzi pacjenta zależy zatem wiele – nie tylko zdrowie, ale często również życie człowieka.

Kandydatów na lekarza rodzinnego znajdziemy w przychodni wielu, a ogranicza nas tylko jedno – lekarz musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Nie obowiązuje nas podział na rejony, chociaż dla większej ilości pacjentów jest sprawą prostą odwiedzanie tego lekarza, który przyjmuje najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Jak odszukać idealnego lekarza rodzinnego? Szukajmy informacji głównie u znajomych, sugerujemy się poradami pań z rejestracji, a zapewne odnajdziemy dobrego specjalistę.