Wakacje w siodle

przez | 9 lipca 2021
Nauka konnej jazdy jest to ogromna przygoda, jaką możemy rozpocząć w każdym wieku. Koń to ładne, mądre i delikatne zwierzę. Budzi nie wyłącznie sympatię, lecz także respekt.

bluzy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Warto poznać bliżej tego uroczego czworonoga – najodpowiedniej z jego grzbietu (jeśli stan zdrowia nasz, czy dziecka na to pozwala) – zobacz więcej (zobacz więcej).
Kiedy rozpocząć naukę jazdy konnej jak też jak się do niej przygotować? Dziecko może wejść na konia, jeśli potrafi już samodzielnie siedzieć, chociaż gros jeździeckich klubów nie przyjmuje na „oprowadzankę” brzdąca młodszego aniżeli 3 lata. Naukę jazdy kluby najczęściej prowadzą dopiero dla dzieci 7-letnich. Jednakże to nie wiek sam w sobie jest ważny. Żeby naprawdę uczyć się jeździć konno trzeba posiadać jeszcze: odpowiedni wzrost (nogi muszą wystawać poza siodło), energię (ażeby koń czuł, iż dziecko ciągnie za wodze, albo przyciska do niego łydki) jak też być odpowiednio dojrzałym psychicznie. Ten ostatni punkt jest najważniejszy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie kiedy maluch rozumie polecenia instruktora jak też będzie gotowe je przeprowadzać. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż z początku nie wszystko się udaje. Jeżeli koń idzie gdzie indziej, aniżeli chce maluch, to nie znaczy, że koń jest buntowniczy, lub „niemądry” tylko dlatego, iż maluch nie potrafi jeszcze z „nim rozmawiać”. Gdy dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzęciem, zaczyna ronić łzy, bądź obrażać się to znaczy, iż na wakacje w siodle będzie jeszcze zbyt wcześnie – zerknij (zerknij).

Czy wskazane jest jeździć konno? O ile potomkowi się to podoba, to tak.

jazda konna usprawni całą sylwetkę, poprawia też funkcjonowanie układu nerwowego, polepsza równowagę oraz normalizuje napięcie mięśni. Jeśli szkółka jeździecka będzie należycie wybrana, konna jazda przyniesie same korzyści.