W jakiej sytuacji trzeba wykonać badanie usg?

przez | 9 lipca 2021
Wiele przyszłych mam zadaje sobie zapytanie: czy zbyt intensywne wykonywanie USG może być niezdrowe dla noworodka. kwestia nie jest taka prosta, gdyż jak przekonują niektórzy sprawa nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, iż podczas badania są obecne fale ultradźwiękowe o nieokreślonym, raz wyższym, raz mniejszym natężeniu, a wszystko to zależne jest od rodzaju tego typu pomiaru. Jednak trzeba już na początku uspokoić, że USG nie jest groźne dla zdrowia malucha. Oto dowód.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
Warto wiedzieć, iż badanie USG robione jest na dwa sposoby. pierwszym z nich jest sonda dopochwowa, kolejną – brzuszna. jednakże, pierwsza jak i druga są nieszkodliwe, nie powodują żadnych powikłań. Czym się odróżniają? tylko tym, że sonda dopochwowa używana jest podczas (rozwinięcie tych informacji> poprzednia strona) pierwszego USG, a brzuszna podczas kolejnych tego typu badań. USG działa na takiej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała noworodka, następnie te same fale powracają do czujnika, dzięki czemu możemy podziwiać czarno-biały film na małym specjalnym telewizorze. klasowe USG wykonuje się wszędzie, wiadomo jednak, że największa jego przystępność jest w dużych aglomeracjach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale i w małych miastach znajduje jest stosowny do tego sprzęt.

Nie ma się co też obawiać, gdy lekarz zdecyduje się zwiększyć ilość badań. To także nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie noworodka. Standardowo badanie tego typu przeprowadzane jest u każdej kobiety w ciąży trzykrotnie podczas ciąży, ale to, ile doktor zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W dużej liczbie przypadków sprawdzone usg Gdańsk przeprowadza się między 11 a 14 tygodniem ciąży. kolejne zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

takie terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma definitywnie zespół Downa, defekty serca, a także inne choroby genetyczne Już podczas tego wstępnego pomiaru można też przeanalizować wielkość dziecka, pooglądać główkę i kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejne badanie to okres pomiędzy 18 a 22 tygodniem. Jego podstawowym zadaniem jest określenie czy rozwój płodu następuje odpowiednio. W takim dążeniu bada się najważniejsze narządy, serce, główkę. jednakowoż, to w trakcie tego badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży polega na ustaleniu wagi i objętości płynu owodniowego. Sprawdza się także, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie potrzeba przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

niekiedy, jak zauważyliśmy poprzednio, trzeba częstszych usg nowa huta. dzieje się to, kiedy u przyszłej mamy pojawia się nadciśnienie czy cukrzyca. Dzieje się tak jednocześnie, w momencie, gdy widoczne były krwawienia, oraz w trakcie noszenia ciąży bliźniaczej. Nawet w tym momencie nie ma co się bać USG, naszemu maluchowi nic nie będzie.