W jakich przypadkach należy liczyć na pomoc endokrynologa?

przez | 9 lipca 2021
Współczesne tempo życia jest często jednym z bodźców, które mogą powodować przeróżnego rodzaju trudności ze zdrowiem. Warto jednakże być świadomym, że ogromna liczba przypadłości, za które zwyczajowo obwiniamy przemęczenie czy nerwy, może mieć przyczynę hormonalną. Mnóstwo osób narzeka np. na drażliwość czy huśtawkę nastrojów – po szczegółowym zbadaniu przez dobrego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez wadliwe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszystkie kłopoty z przemęczeniem bądź utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie kłopoty mogą mieć mnóstwo innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach rola hormonów jest znacząca, warto pamiętać o najczęściej spotykanych symptomach zewnętrznych, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

usg

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych objawów, które może powodować zła praca hormonów, jest dość szybki spadek albo wzrost masy ciała. Zjawisko to można łatwo przeoczyć, gdyż dużo osób prowadzi niesystematyczny tryb życia i okresowo zmienia masę ciała, na dodatek duże znaczenie ma w takim przypadku stres bądź pozostałe choroby, które także mogą dawać ten sam objaw.

Jeżeli jesteś otwarty na nowe dane na omawiane tematy, to przenieś się do źródła, a znajdziesz w tamtym miejscu istotne komunikaty, które będą niesamowicie potrzebne.

Można domyślać się, że hormony są przyczyną sprawczą głównie wtedy, kiedy poza problemem z wagą pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które poprzednio nas nie trapiły, takie jak wypadanie włosów, duża potliwość, zmienne nastroje, czy większa drażliwość (link do artykułu).

Jeśli zaobserwujemy kilka z wymienionych objawów, wtedy odpowiednim lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli doktor zajmujący się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Zaintrygowały Cię dane podane w tym artykule? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła można przejść do bardziej skrupulatnych treści, które ukryte są w linku poniżej.

Jednym z najczęstszych problemów, na jakie może narażona być osoba chora, jest zwykle to, że ona sama błędnie upatruje źródło przypadłości nie w zaburzeniu hormonalnym, a w nieprawidłowościach natury psychicznej. Podejrzenia te są spowodowane faktem, że większość objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak też psychicznej (jak depresja, obniżone libido, kłopoty z koncentracją, osłabienie pamięci, zbyt głęboki lub zbyt płytki sen). Aby uniknąć kłopotów związanych z fałszywym rozpoznaniem choroby nie należy zwlekać, lecz udać się do eksperta – fatalnym rozwiązaniem będzie zwlekanie z wizytą u lekarza.