W jaki sposób znaleźć świetnego ginekologa?

przez | 9 lipca 2021
Niejedna kobieta zastanawia się, gdzie wybrać właściwego ginekologa. I wbrew pozorom nie jest to problem jedynie młodych dziewcząt, które po raz pierwszy planują iść do specjalisty. Wyszukać profesjonalnego i rzetelnego lekarza „od spraw kobiecych” w praktyce nie jest tak prosto.

gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Dla większości kobiet wizyta u ginekologa to nie tylko badania, ale także odpowiednia rozmowa czy poczucie odpowiedzialności lekarza za kondycję pacjentki. Z pewnością istotną jest również świadomość pacjentki, w jaki sposób powinna przebiegać typowa wizyta u fachowca oraz czego należy od niego oczekiwać. Ginekolog w ramach większości standardowych wizyt powinien w głównej mierze przeprowadzić z każdą pacjentką bardzo krótki wywiad i spytać m.in. o wszystkie dotychczasowe dolegliwości, występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, ciąże czy stosowane środki antykoncepcyjne. Ważne jest, by pacjentka opowiedziała o wszystkich swoich dolegliwościach.
Następnym niezwykle istotnym elementem są badania cytologiczne. Jeżeli okaże się, iż badania wyszły niepokojąco, kobieta powinna być bardzo szybko o tym poinformowana oraz umówiona na następną wizytę. Podczas badania cytologicznego specjalista powinien dodatkowo wykonać badanie narządów rodnych kobiety. Regularnie wykonywane musi zostać również badanie USG dopochwowe – przeczytaj na stronie na .

Lekarz ginekolog powinien również zrobić co roku USG piersi kobietom, które nie przekroczyły 50 lat, jednakże w sytuacji kobiet powyżej 50 roku życia zaleca się robienie mammografii chociażby raz na dwa lata.

Ciąża

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Także gabinet ginekologiczny powinien spełniać określone wymagania. Niezbędny jest np. dostęp do toalety, przepaska na biodra czy jednorazowe obuwie – to konieczne części wszystkich gabinetów ginekologicznych, jakie powinny znaleźć się u lekarza (więcej w temacie) specjalisty. Do tego rzecz jasna dochodzą sterylne urządzenia jednokrotnego użytku, posiadające konieczne atesty i certyfikaty. Odpowiednio przeprowadzone badania i częste wizyty u ginekologa mogą idealnie nas uchronić przed różnorodnymi chorobami kobiecymi. Jeśli nie znamy żadnego zaufanego lekarza, a jednoczenie nie chcielibyśmy trafić do kogoś, do kogo raczej nie będziemy mieć zaufania, należy zapytać o radę znajomych. (-> kliknij)