W jaki sposób zadbać o słuch? – najlepsze stopery do uszu

przez | 26 lipca 2021
O tym, żetrzeba chronić swoje oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć nosić soczewki kontaktowe albo okulary wie każdy z nas. Ale niewielu ludzi ma świadomość tego, że również o swoje uszy należy systematycznie dbać, a dużo złych zachowań i nawyków mogą spowodować, że pewnego dnia człowiek przestaje odpowiednio słyszeć. Najczęstsze kłopoty ze słuchem są mało widoczne, gdyż zmiany zachodzą powoli i pacjent się zwyczajnie do nich przyzwyczaja.

stopery do uszu 2

Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Ale nie wyleczone w późniejszym okresie mogą być przyczyną trwałej głuchoty, a tak naprawdę najważniejsze powinno być odpowiednie zapobieganie sytuacjom, w jakich narząd słuchu mógłby być narażony na uszkodzenia. Rzecz jasna nie da się całkowicie wykluczyć źródeł hałasów, jednak ograniczenie głośnej muzyki czy używanie zabezpieczeń podczas wykonywania pracy znacznie mogą spowolnić proces utraty słuchu.

Szczególne znaczenie ma zredukowanie hałasu w zakładach pracy. W wielu zawodach praca wiąże się z obsługą maszyny, która zwyczajnie hałasuje. Przepisy BHP precyzyjnie regulują, jakie są maksymalne poziomy hałasów w czasie wykonywania pracy, i pracodawcy bezwzględnie muszą się do nich stosować.

Masz spory problem z odszukaniem efektywnego rozwiązania Twojego dylematu? Na pewno skutecznie może pomóc Ci ta strona dentysta.

Istnieje wiele sposobów i metod ograniczenia natężenia hałasu w miejscu pracy. Można odpowiednio poustawiać maszyny, zastosować lepsze ekrany i wyciszenia tak, żeby należycie wyciszyć przyczyny dźwięków. Takie metody w znacznym stopniu mogą zmniejszyć natężenie dźwięków, ale zupełnie ich wyeliminowanie najczęściej możliwe nie będzie.

Dlatego też pracownicy, którzy muszą pracować w miejscach o podwyższonym hałasie posiadać muszą wyposażenie ochronne. Wybór metody zabezpieczenia powinien być zależny od źródła dźwięków i czasu, w jakim pracownik będzie narażony na niekorzystne warunki. Do najczęściej spotykanych metod ochrony słuchu zaliczane są stopery do uszu Są to niewielkie, wykonane najczęściej z pianki poliuretanowej korki, które po wetknięciu w ucho rozprężają się, w ten sposób chroniąc uszy pracownika.