W jaki sposób walczyć z depresją sezonową?

przez | 9 lipca 2021
Depresja to choroba, o jakiej od dłuższego już czasu mówi się faktycznie bardzo dużo. Trzeba jednakże pamiętać, że depresja sezonowa to schorzenie całkiem odmienne od klasycznej wersji tej choroby. Charakteryzują ją bowiem stany obniżonego nastroju, jakie występują tylko w wyniku niedoborów światła słonecznego, jakie w Polsce da się zaobserwować podczas zimy i jesieni. Niekiedy, depresja tego rodzaju mija wraz z pojawieniem się dużej dawki promieniowania słonecznego. W jaki sposób jednakże przetrwać miesiące zimowe, jakie w Polsce trwają faktycznie bardzo długo? Jak walczyć z depresją sezonową?

plaza

Autor: Georgie Pauwels
Źródło: http://www.flickr.com
Polecana jest zazwyczaj lampa do fototerapii, która cieszy się współcześnie dosyć dużym zainteresowaniem. Lampę umieszcza się w pomieszczeniu i emituje ona dodatkową ilość światła w ten sposób redukując niedobory. Jest tania oraz faktycznie efektywna. Ponadto, to zupełnie bezpieczna forma leczenia, gdyż nie wiąże się z występowaniem żadnych skutków ubocznych. Wystarczy, że osoba zmagająca się z depresją każdego dnia, mniej więcej przez godzinę lub dwie, będzie przebywała w bliskości lampy. To, jaka powinna być odległość pomiędzy użytkownikiem i lampą jest kwestią indywidualną oraz zależy od urządzenia. Każdy producent zamieszcza taką informację na opakowaniu, więc zanim zacznie się terapię, wskazane jest się z nią zapoznać. To, jak długa powinna być sesja z wykorzystaniem lampy jest zależne w dużej mierze od jej mocy. Im jest ona większa, tym mniej czasu należy spędzić przy urządzeniu. Warto mieć to na względzie, kupując najbardziej stosowną dla siebie lampę – jaką lampę wybrać.

Zakup lampy jest ściśle związany z tym, jaki tryb życia prowadzi dana osoba. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, ile czasu w ciągu dnia można poświęcić na sesję z jej udziałem. Wyłącznie regularne, codzienne sesje mogą przynieść satysfakcjonujące skutki, tym samym jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że dana osoba nie będzie mogła sobie pozwolić na długotrwałe naświetlanie, wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup lampy o wyższej mocy. Urządzeń takiego typu jest współcześnie na rynku naprawdę bardzo dużo, tym sposobem każda osoba odnajdzie produkt, jaki spełni jej oczekiwania. Na względzie warto mieć też oczekiwania pozostałych członków rodziny, którzy będą z lampy korzystali (na tej stronie).