W jaki sposób uzupełnić deficyt witaminy B12?

przez | 9 lipca 2021
O witaminach z grupy B na ogół mówi się łącznie. A tymczasem każda z owych witamin zasługuje na uwagę.
W największym stopniu chyba witamina B12, zwana także kobalaminą.

basen

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Odpowiada ona głównie za prawidłowy rozwój komórek nerwowych. Dlatego nazywana jest również witaminą dobrego humoru. Łagodzi zaburzenia lękowe jak też stany depresyjne. Oddziałuje również korzystnie na kości, a zwłaszcza na wytwórczość szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej funkcjonuje również przemiana materii. Ta cenna witamina uczestniczy też w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Komu jej brak? Witamina B12 jest niesłychanie istotna dla funkcjonowania całego układu.

Czy wiesz, gdzie jeszcze możesz przeczytać podobne materiały? Jeżeli nie, to kliknij na ten odnośnik i zerknij na treść (http://latkowski.pl/) zaprezentowanego tam materiału.

Stąd gromadzi on ją. Każdy z nas posiada zapas kobalaminy, wystarczający na około 5 lat. To dlatego nie od razu po zmianie diety dostrzegamy oznaki jej deficytu. Niepokojące braki witaminy B12 zdarzają się głównie osobom, jakie przeszły na dietę bezmięsną. Witamina B12 jest głównie składnikiem jaj oraz mięsa. Organizm uruchamia wtedy wprawdzie nadzwyczajne procesy, umożliwiające częściowe odzyskiwanie witaminy B12, jednak po kilku latach jej niedostatek i tak zaczyna być przez organizm odczuwalny.

Na deficyty owej witaminy narażone są także osoby, jakie mają problemy z jelitami czy też żołądkiem – witamina owa absorbowana jest w jelicie cienkim, jednak do jej syntezy niezbędne są enzymy produkowane przez Żołądek. Stąd – prócz diety wegetariańskiej – najczęstszą przyczyną jej deficytu będą stany zapalne śluzówki żołądka, zakłócenia flory jelitowej bądź pozostałe choroby jelit. Z witaminą B12 mają również częstokroć problemy jednostki starsze. Po 50.

roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny jest gorsze. Mięso wołowe, drobiowe, jajka – tam występuje witamina B12 tabletki z tą witaminą osiągalne są w aptekach internetowych oraz stacjonarnych.