W jaki sposób uporać się z trudnościami w małżeństwie

przez | 9 lipca 2021
W długoletnich związkach wielokrotnie zdarza się, że czujemy się w związkunieszczęśliwi. Coraz bardziej niepokoi nas, że od jakiegoś czasu nie możemy porozumieć się z naszym partnerem, choć mieszkamy pod jednym dachem. Problemy w małżeństwie to to całkiem naturalna sprawa, musimy jednakże mieć świadomość, w jaki sposób radzić sobie z nimi na co dzień. Czasami trzeba po prostu poświęcić sobie nawzajem więcej uwagi. Zdarza się jednak, że przyczyna kryzysu jest znacznie głębsza i wynika z jakiegoś poważniejszego zdarzenia w naszym życiu. Wtedy stanowczo powinniśmy udać się do psychologa, który pomoże nam lepiej zrozumieć źródła problemów w naszym związku oraz znalezieniu konkretnego rozwiązania.

terapia

Autor: Simson Petrol
Źródło: http://www.flickr.com
Terapia (www.alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/) małżeńska polega zazwyczaj na szczerej rozmowie w obecności psychologa. Może się to wydać trudne do zrozumienia, ale większość par z biegiem lat zapomina o tym prostym sposobie komunikacji. W ciężkich sytuacjach chowamy urazę do partnera, zamiast szczerze z nim porozmawiać. Z czasem zbiera się w nas coraz więcej negatywnych emocji, które wpływają na nasz obraz partnera. Tłumione złe emocje to częsta przyczyna konfliktów w małżeństwie. Zamiast usiąść i przeprowadzić ze sobą otwartą rozmowę, często prowokujemy kłótnie, które tylko utrudniają relację w związku (kontynuuj czytanie).

Podczas terapii psycholog często wciela się w rolę mediatora i stara się dopuścić do głosu obie strony, tak by każdy mógł powiedzieć, z czym ma największy problem. Kobiety znacznie szybciej są skłonne mówić o swoich emocjach, znacznie trudniej natomiast przychodzi to mężczyznom. Terapia jest to jednak długotrwały proces, w trakcie którego musimy zmierzyć się z naszymi problemami. Nie wystarczy po prostu zdecydować się na wizytę u psychologa dla świętego spokoju, trzeba przede wszystkim czynnie uczestniczyć w każdym spotkaniu.

terapia

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Progres w terapii małżeńskiej zależą przede wszystkim od naszego nastawienia. Warto jednak razem przejść przez tę drogę, by wyjść z kryzysu.

Nie czekaj! Prosimy – kliknij po więcej w hiperłącze i nie czuj żadnych ograniczeń. Opracowaliśmy tam dla Ciebie wiele zajmujących artykułów.

Nie zawsze w obliczu kryzysu rozstanie jest udanym rozwiązaniem (więcej na temat terapii małżeńskiej). Czasami zdarza się, że w następnym naszym związku, będziemy powtarzać dokładnie ten sam zgubny schemat zachowania, który po pewnym czasie doprowadzi nas do kolejnego kryzysu. Jeśli wciąż zależy nam na partnerze lub partnerce z pewnością powinno się powalczyć o wspólne szczęście, które może być przecież na wyciągnięcie ręki. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem małżeństwie należy udać się do dobrego psychologa, aby zwiększyć swoje szanse, na odbudowę wspólnych relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*