W jaki sposób uporać się z trudnościami w małżeństwie

przez | 9 lipca 2021
W długoletnich związkach wielokrotnie zdarza się, że czujemy się w związkunieszczęśliwi. Coraz bardziej niepokoi nas, że od jakiegoś czasu nie możemy porozumieć się z naszym partnerem, choć mieszkamy pod jednym dachem. Problemy w małżeństwie to to całkiem naturalna sprawa, musimy jednakże mieć świadomość, w jaki sposób radzić sobie z nimi na co dzień. Czasami trzeba po prostu poświęcić sobie nawzajem więcej uwagi. Zdarza się jednak, że przyczyna kryzysu jest znacznie głębsza i wynika z jakiegoś poważniejszego zdarzenia w naszym życiu. Wtedy stanowczo powinniśmy udać się do psychologa, który pomoże nam lepiej zrozumieć źródła problemów w naszym związku oraz znalezieniu konkretnego rozwiązania.

terapia

Autor: Simson Petrol
Źródło: http://www.flickr.com
Terapia (www.alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/) małżeńska polega zazwyczaj na szczerej rozmowie w obecności psychologa. Może się to wydać trudne do zrozumienia, ale większość par z biegiem lat zapomina o tym prostym sposobie komunikacji. W ciężkich sytuacjach chowamy urazę do partnera, zamiast szczerze z nim porozmawiać. Z czasem zbiera się w nas coraz więcej negatywnych emocji, które wpływają na nasz obraz partnera. Tłumione złe emocje to częsta przyczyna konfliktów w małżeństwie. Zamiast usiąść i przeprowadzić ze sobą otwartą rozmowę, często prowokujemy kłótnie, które tylko utrudniają relację w związku (kontynuuj czytanie).

Podczas terapii psycholog często wciela się w rolę mediatora i stara się dopuścić do głosu obie strony, tak by każdy mógł powiedzieć, z czym ma największy problem. Kobiety znacznie szybciej są skłonne mówić o swoich emocjach, znacznie trudniej natomiast przychodzi to mężczyznom. Terapia jest to jednak długotrwały proces, w trakcie którego musimy zmierzyć się z naszymi problemami. Nie wystarczy po prostu zdecydować się na wizytę u psychologa dla świętego spokoju, trzeba przede wszystkim czynnie uczestniczyć w każdym spotkaniu.

terapia

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Progres w terapii małżeńskiej zależą przede wszystkim od naszego nastawienia. Warto jednak razem przejść przez tę drogę, by wyjść z kryzysu.

Nie czekaj! Prosimy – kliknij po więcej w hiperłącze i nie czuj żadnych ograniczeń. Opracowaliśmy tam dla Ciebie wiele zajmujących artykułów.

Nie zawsze w obliczu kryzysu rozstanie jest udanym rozwiązaniem (więcej na temat terapii małżeńskiej). Czasami zdarza się, że w następnym naszym związku, będziemy powtarzać dokładnie ten sam zgubny schemat zachowania, który po pewnym czasie doprowadzi nas do kolejnego kryzysu. Jeśli wciąż zależy nam na partnerze lub partnerce z pewnością powinno się powalczyć o wspólne szczęście, które może być przecież na wyciągnięcie ręki. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem małżeństwie należy udać się do dobrego psychologa, aby zwiększyć swoje szanse, na odbudowę wspólnych relacji.