W jaki sposób rozwój obecnej techniki i ludzkiej inwencji twórczej ułatwia i umila przyrządzanie dań

przez | 9 lipca 2021
Przywykło się sądzić, że kuchnia staje się domeną gospodyni, mimo że równie często słyszy się stwierdzenie, że to właściciele domu bywają najlepszymi kuchcikami. Niezależnie od tego, kto w mieszkaniu gotuje, pomieszczenie kuchenne trzeba wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Z racji tego, że jedni preferują zdrową żywność, a drudzy popularne ojczyste obiady, w domowych regałach mieszczą się przeróżnego gatunku garnki i sprzęty kuchenne.

Dzięki postępowi techniki i inwencji twórczej projektantów ostatnimi czasy wiele się zmieniło w sztuce kulinarnej. Na tych konwencjonalnych i wirtualnych regałach pojawiają się co rusz nowości przyprawiające starsze pokolenie o zawrót głowy. Dawnymi czasy rodziciele smażyli frytki w brytfance, a obecnie pełnoletnie już dzieci nie wyobrażają sobie życia bez frytkownicy.
Kulinarne nowinki związane ze smażeniem nie ograniczają się do powyższego przypadku. Niegdyś dużego wyboru w hipermarketach nie było, a dzisiaj są łatwo dostępne: żeliwne patelnie, patelnie grillowe, patelnie ceramiczne, patelnie teflonowe, patelnie z kolorowego żeliwa. No cóż, asortyment jest tak wielki, że takie wyliczenia zaczynają brzmieć jak litania.

W trakcie familijnych lub okolicznościowych spotkań przy stole, prędzej czy później konwersacja przejdzie na tematy prawdziwie kulinarne, czyli przykładowo na wzmiankowane wcześniej żeliwne patelnie. Posiadają one swoje zalety: są bardziej wytrzymałe i dłużej trzymają temperaturę niż te ceramiczne, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę to, że bywają mniej lekkie, a przyrządzanie dań jest bardziej czasochłonne. W szczególności będą nią jednak zauroczeni początkujący adepci sztuki kulinarnej, bo kotleciki zawsze równomiernie się na niej usmażą. Gospodynie na pewno spostrzegą, że patelnie z kolorowego żeliwa podczas przyrządzania posiłków ubogacą wystrój wnętrza kuchni, jeżeli będą miały pasujący doń kolor.

Dzisiaj trudno jest wyszukać istotnie nieszablonowy serwis. Jeśli masz analogiczny kłopot, to zalecam ten portal. Są tam opublikowane fascynujące kwestie.

Z całą pewnością dobrze posiadać w domu chociaż dwie żeliwne patelnie, na wypadek remontu oraz zmiany koloru ścian. Panowie z kolei zastanowią się, czy w ogóle warto mieć w mieszkaniu patelnie grillowe, bo przecież do tej pory najzwyklejszy grill wystarczał.

O tym, czy patelnie grillowe lub patelnie z kolorowego żeliwa naprawdę są potrzebne, zdecyduje liczba niezajętych półek w pomieszczeniu kuchennym lub komórce. Potraktowanie patelni jako elementu kuchennej dekoracji raczej odpada. Żeliwne patelnie, podobnie zresztą jak i te pozostałe, posiadając stałą styczność z gorącym smalcem, bywają niełatwe do utrzymania w czystości i nawet sprzęt do zmywania będzie mieć trudności z ich doczyszczeniem. Można też pomyśleć o umieszczeniu rzadko używanych patelni w innym pomieszczeniu, przykładowo na strychu. W takim jednak wypadku za często eksploatowane raczej nie będą i ich kupno najzupełniej mija się z celem.