Urazy u sportowców. Kiedy przejść się do poradni pulmonologicznej.

przez | 9 lipca 2021
Osoby energiczne, uwielbiające ruch nierzadko wystawione są na urazy. Dotykają one nie tylko zawodowo zajmujących się sportem, ale również laików. Osoby o ograniczonej odporności układu szkieletowego, mięśniowego narażone są na urazy sportowe.

Urazy sportowe – kto pomoże?
Poważne urazy są niezwykle bolesne i wymagają profesjonalnej pomocy medycznej. Ból mięśni bezpośrednio po ćwiczeniach jest czymś oczywistym i najodpowiedniej leczyć go ruchem, czasami wypada zrobić sobie kilkudniową pauzę. Po ćwiczeniach warto wziąć gorącą kąpiel, która chroni przed wystąpieniem bólu.

Lekarz

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

częstymi kontuzjami są: stłuczenia, zwichnięcia, naderwanie ścięgna, naciągnięcia. Jedno z częstszych zranień to stłuczenie. Może dojść do tego w czasie upadku, dochodzi wówczas do defektu układu krwionośnego, a w efekcie do utworzenia się siniaka. By złagodzić ból i zminimalizować obrzęk trzeba przyłożyć na uszkodzone miejsce zimny kompres, który obkurcza naczynia krwionośne. Częste urazy sportowe u grających w siatkówkę, koszykarzy to zwichnięcia polegające na wysunięciu się zakończenia kości poza naturalne ustawienie w stawie. Poważna kontuzja to nadłamanie kości. Udzielając pierwszej pomocy należy unieruchomić dwa sąsiadujące z obrażeniem stawy. Ranę zabezpieczamy aseptycznym okładem i wzywamy fachową pomoc.
Ograniczeniem do wyczynowego uprawiania sportu mogą być schorzenia układu oddechowego. poradnia (zobacz: http://www.pomocpsychologa.pl/ ) pulmonologiczna to punkt, gdzie można skorzystać z pomocy pulmonologa. Lekarze ci zajmują się schorzeniami związanymi z płucami, górnymi i dolnymi drogami oddechowymi.

Poradnia pulmonologiczna – Wrocław
Najczęstsze choroby układu oddechowego to tuberkuloza, zapalenie oskrzeli, stan zapalny płuc, astma oskrzelowa. By nie dopuścić do rozwoju groźnej choroby, w poradniach przeprowadzane są badania zapobiegawcze mające na względzie wstępne wykrycie schorzenia. Jednym z nich jest spirometria w czasie, którego mierzy się pojemność płuc. Zaleceniem do tego badania jest palenie papierosów, poranny kaszel, szybkie zmęczenie przy niedużym wysiłku, bezsenność.
W trosce o swoje dobro warto dowiedzieć się, gdzie zlokalizowana jest najbliższa przychodnia – http://hipokrates-olesnica.pl/ pulmonologiczna i w razie niepokojących oznak skorzystać z pomocy profesjonalisty, który poleci odpowiednie badania.
Ważne informacje link