Twoje zdrowie w Twoich rękachLeczenie kontuzji

przez | 16 sierpnia 2021
Każdy, kto uprawia jakikolwiek sport w którymś momencie dozna jakiejś kontuzji. Jest to w zasadzie nie do uniknięcia, ale nie jest powodem do załamania. Różne elementy naszego ciała czasem po prostu odmawiają działania. Czasem wystarcza jeden niefortunny krok, aby złapać kontuzję. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić naszą pasję. Potrzebna jest tylko dobra diagnoza i odpowiednie leczenie. Nawet najbardziej uważny sportowiec będzie tego zdania

.

Na początku łatwiej o urazy

O urazy łatwo zwłaszcza na początku przygody ze sportem. Mięśnie wzmacniają się wcześniej niż ścięgna czy stawy, więc duże prawdopodobieństwo kontuzji jest w tym momencie, w którym wydaje się nam, że już nabraliśmy wprawy i siły. Co zrobić gdy już doznaliśmy urazu?

Przede wszystkim nie panikować. Zdenerwowanie i rozpacz niczego tutaj nie poprawią. Skoro coś się stało, to trudno, teraz można jedynie dobrze kontuzję wykurować. Kolejna bardzo ważna kwestia – nie starajmy się urazu „rozćwiczyć”. To może tylko przynieść więcej szkody. Ból to znak od organizmu, że coś jest nie tak i nie należy go ignorować. Możemy sobie wyrządzić większą krzywdę. Obolałe miejsce trzeba obłożyć lodem i zacząć powrót do zdrowia.

Jak leczyć?

rehabilitacja po kontuzji

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Z kontuzją należy pójść do specjalisty, najszybciej jak się da. Znajdźmy jak najlepszego lekarza sportowego, który nie powie nam, że należy przestać uprawiać sport. Po postawieniu diagnozy kolejnym krokiem musi być . Z pewnością poradzi jak zapobiec kolejnym kontuzjom, więc powinniśmy dopytywać o wszystko, co do czego mamy wątpliwości.

Kiedy znów można ćwiczyć?

Leczenie kontuzji może udać się w krótkim czasie. Czasami potrzebnych jest tylko parę tygodni i czujemy się jak nowo narodzeni.

Jeżeli myślisz, że dane w sieci nie są pełne, to przejdź do linku (http://komora-hiperbaryczna.eu/ginekolog-zywiec/), pod którym znajdziesz dokładniejsze opracowania tematów – link jest tu.

Poważniejsze kontuzje naturalnie trzeba leczyć przez dłuższy czas, ale potrzeba jedynie trochę systematyczności, by wrócić do ulubionego sportu ze zdwojoną siłą. I ze zdecydowanie większym zasobem wiedzy o tym jak unikać kontuzji. Dobry rehabilitant pomoże nam zrealizować nasze sportowe ambicje.