Towary ekologiczne – gdzie poszukiwać?

przez | 9 lipca 2021
Moda na produkty ekologiczne sprawia, że wybieramy kosmetyki i pożywienie z górnej półki. Bez względu na to nie wszystko, co droższe i w atrakcyjnym pudełku jest najlepsze. Sięgając po kosmetyki naturalne, należy zacząć od sprawdzonego producenta.

Regał oznakowany informacją kosmetyki ekologiczne nie zawsze pokazuje autentycznie to, na czym nam zależy. Mylące mogą okazać się też nazwy: naturalny krem (zobacz krem wybielający przebarwienia) aloesowy może zawierać skrajnie inne ingrediencje. Pierwszym krokiem wydaje się więc wybór właściwego sklepu na zakupy. Renomowany sklep ekologiczny poleca swoim klientom zwykle wyroby z certyfikowanych upraw, nietestowane na zwierzętach i bez konserwantów.

krem do twarzy aa

Autor: Dermedic
Źródło: Dermedic

Zwracaj uwagę na etykietę

Wszystkie istotne informacje zawiera oczywiście etykietka i to ona wyjaśnia tajemnice produktu.

Poczytaj więcej w treści podobnego postu – są na tamtej stronie opublikowane bardzo użyteczne dane, które zapewne wykorzystasz w praktyce.

W przypadku gdy jest najeżony danymi liczbowymi, to mamy pewność, że to tylko powierzchownie naturalny kosmetyk. Im więcej elementów pochodzenia organicznego, tym oczywiście lepiej. Najbardziej wartościowe wyroby nie posiadają w swym składzie chemicznych zapachów i nie powinny uczulać.

Żywność ekologiczna

Warto pamiętać, że żywność nie zawsze oznacza ekologiczne uprawy. Tutaj standardy wyznacza Unia Europejska i to ona decyduje o konkretnych certyfikatach dla upraw. Warzywa i owoce muszą być zatem uprawiane na nieskażonej ziemi i bez używania chemicznych oprysków. Decydując się na chociażby olej z wiesiołka, analogicznie jak w razie kosmetyków należy przeczytać jego skład. Naturalnie pozostałe nadprogramowe elementy powinny budzić podejrzenia.

Ceny produktów ekologicznych

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że za jakość należy płacić po prostu więcej. Bez względu na wszystko w tej kwestii też nie można zbyt ufać wysokim cenom. To następny chwyt marketingowy, który jest oparty właśnie na tej konsumenckiej „nowej świadomości”. Ekologiczne warzywa i kosmetyki są droższe, ale nie są to towary na tyle ekskluzywne, żeby mogli używać ich jedynie najbogatsi.

Rozsądny wybór

Znacznie częściej zakupy rozpoczynamy sondażem na stronach www – wertujemy opinie o sklepach, decydujemy się na sprawdzonych producentów (Lubin biokap nutricolor 7 1 szwedzki blond 140 ml). To korzystny trend, choć realnie stosują go tylko uparci i dociekliwi. Najbardziej istotne to nie pozwolić się zwieść cenie i opakowaniu, a w dobrym sklepie takiego rodzaju problemu nie ma.