Terapia światłem oraz jej plusy

przez | 9 lipca 2021
W ostatnim czasie nadzwyczaj powszechne są zabiegi fototerapii. Fototerapia jest naświetlaniem za pomocą odpowiedniego typu światła, które posiada właściwości lecznicze i dużo większe natężenie aniżeli normalne lampki. Umożliwia leczenie depresji wywołanej brakiem słońca we wczesnych godzinach, szczególnie w okresie zimy. Niedobór światła może doprowadzać m.in. do zaburzeń cyklu snu, wahań nastroju, kłopotów z koncentracją a także nieprawidłowości w rytmie wydzielania hormonów.

leczenie światłem

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Niniejsza terapia powinna być stosowana dwa razy dziennie, wtedy wywoła korzystne efekty. Najodpowiedniejsze pory to rano oraz wieczór, dwie godziny przed zaśnięciem. Optymalny czas pojedynczego seansu powinien wynosić mniej więcej godzinę. Podczas seansu możemy zająć się innymi rzeczami, m.in. poczytać książkę nie zapominając, aby od czasu do czasu spojrzeć na lampę. Lampa do fototerapii pomaga nie tylko we wspomnianej na wstępie depresji, ale również może efektywnie oddziaływać w przypadku chorób skórnych a także krzywicy u dzieci. Jedną z najistotniejszych zalet fototerapii jest możliwość jej samodzielnego przeprowadzania w domu. Jest to jednocześnie naprawdę bezpieczny zabieg. Można go również przeprowadzić w licznych uzdrowiskach bądź ośrodkach Spa, w których zabiegi przeprowadzają wyszkoleni lekarze oraz fizykoterapeuci. Lampa do fototerapii nie spowoduje oparzeń, ponieważ nie emituje promieniowania UV. Nie można zapomnieć również o atutach związanych z poprawą samopoczucia oraz zredukowaniem chorób skórnych. Fototerapia może przynieść naprawdę dobre wyniki, jeśli stosuje się ją zgodnie z zaleceniami przez okres około trzech tygodni. Zdarzają się jednak pacjenci, na których nie wywiera wpływu – wtedy należy znaleźć inne wspomagające sposoby lecznicze, które spowodują oczekiwaną poprawę – dowiedz się więcej o światłoterapii.

Autor: Marcus Vegas

Należy pamiętać, że fototerapii nie można przeprowadzać w przypadku chorych cierpiących na schorzenia narządu wzroku albo przyjmujących leki (zobacz leki na sen bez recepty) powodujące nadwrażliwość na światło. Przeszkodą jest także migrena.

Oczekuje na Ciebie ciekawa kwestia – wystarczy wejść w zaznaczony link i tam stworzyliśmy dla Ciebie masę rzetelnych wątków.

Jeżeli jednak powyższe przypadłości nas nie dopadły, możemy oczywiście stosować zabiegi przy pomocy lampy do fototerapii i zapomnieć depresji sezonowej, która odbiera radość każdego dnia przez ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie. Więcej na: .