Stop depresji!

przez | 9 lipca 2021
Zaburzenie depresyjne powoduje, że gaśnie radość życia, przyszłość budzi w nas smutek, a przeszłość jawi się jako pasmo nieszczęść. Stanowi temu, towarzyszy niechęć do świata, rozpacz i lęk. Coś, co inni odczuwają jak chwilowe niepowodzenie, dla innych jest życiowym nieszczęściem.


Spora część osób cierpi na depresje sezonowe. Do niektórych depresja przychodzi jesienią, do innych letnią porą. Co jest tego przyczyną?

Zimą i jesienią, kiedy dzień jest krótki i brakuje| słońca, zapadamy w „zimowy sen”. Ludzie czują się znużeni, senni, przygnębieni, niedomaga intelekt. Wydawałoby się, że kiedy nadchodzi wiosna, lato, wydłuża się dzień i promienie słoneczne zaglądają nam do okien, depresja nie powinna nas dotknąć. Niestety, na przekór naturze, chorujemy. Szybki wybuch przyrody sprawia, że człowiek nie daje rady dotrzymać jej kroku. Zostaje w tyle, zaczyna mieć kłopoty z nastrojem. W związku z tym, na depresję może zachorować i Włoch i Eskimos.

Mimo iż źródła jej powstawania nie są znane, sądzi się, iż głównym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu.
Zważywszy na to, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z zastosowaniem specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Lampa antydepresyjna służy naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, jednak kilka lub kilkanaście razy mocniejszym od ogólnie dostępnego oświetlenia – lampa antydepresyjna więcej informacji. Zauważono, iż odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych.

leczenie światłem

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Korzystne dla samopoczucia chorych są również zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Zalecane jest także unikanie stresujących sytuacji, a także zrezygnowanie z obowiązków w tym trudnym okresie. Dobrze jest także częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi (czytaj tutaj więcej na ) .

Każdy z nas miewa chwile słabości. Jak rozpoznać, że chandra zamienia się w chorobę?

Jeśli fatalny nastrój zaczyna utrudniać nam funkcjonowanie, a codzienność przypomina walkę z ruchomymi piaskami, należy natychmiast wybrać się do psychiatry. Depresję można pokonać!