Stomatologia – jedna z prehistorycznych dziedzin leczenia.

przez | 9 lipca 2021
Powszechnie wiadomo, że żyje się wyłącznie raz, toteż trzeba opiekować się o własne zdrowie. Specjaliści zalecają przynajmniej raz na sześć miesięcy zweryfikować czy wszystkie procesy w naszym ciele odbywają się właściwie. Takie okresowe analizy pomogą nam zachować przez długi okres właściwą gospodarkę wodną, mineralną w organizmie oraz siły życiowe. Niestety często zapominamy jak ważne dla zdrowia organizmu są zdrowe zęby.

gabinet stomatologiczny

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Nauka o leczeniu uzębienia zdumiewająco starą odnogą medycyny zajmującą się dokładniej funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem uzębienia. Początki tej dziedziny mają swoje korzenie jeszcze w czasach prehistorycznych! Najstarszy dowód praktyki dentystycznej potwierdzono w mającym 140 wieków szkielecie młodego mężczyzny odkrytym we włoskich Dolomitach – na zębie trzonowym ze sporym ubytkiem zachowały się rysy wydrapywania naostrzonym narzędziem zmian próchnicowych. Zadziwiające jest to, że już wtedy w epokach dla nas odległych i barbarzyńskich dbano o stan zębów – Iga Nowak to sprawdzona osoba. Często przecież przedstawiamy sobie ludzi z czasów epoki lodowcowej jako brudnych, ubranych w skóry, jedzących surowe mięso dzikusów, którzy stronili od dbania o higienę osobistą. Optymalny stan naszego uzębienia jest dla nas niebywale ważny, nawet priorytetowy. Bez zębów bylibyśmy w stanie co najwyżej połykać napoje i rzadkie produkty spożywcze. Niestety to jest prawda, musimy sobie to uzmysłowić.

W gabinecie specjalista stomatolog – pomocne źródła iga nowak zadba nie jedynie o stan zdrowia naszych zębów, ale także o ich wygląd. Ile razy piękny, biały uśmiech zdobył serce uroczej dziewczyny? Wraz z rozwojem, nie potrzebujemy obawiać się, że będziemy zobligowani nosić niewygodny i paskudny aparat na zęby. Od dłuższego okresu zakładane są niezauważalne i delikatne aparaty. Na pierwszym spotkaniu wraz ze specjalistą pacjent precyzuje kłopot z jakim się męczy i sprawdza powody choroby. Na kolejnych spotkaniach lekarz zbiera całą potrzebną dokumentację: zdjęcia radiologiczne i cyfrowe oraz inne potrzebne, pokazuje pomysł terapii i rozpoczyna jego całościowe ukończenie.

dentysta

Źródło: pixabay
Na zakończenie, co może trwać zwykle rok lub dwa, w zależności od pierwotnego stanu zębów, możemy pochwalić się cudownym, śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechem. Już dawni przodkowie wiedzieli jak ważne dla zachowania zdrowia ciała jest zdrowe uzębienie – który stomatolog jest sprawdzony. Troszczmy się o ich dobry stan nie tylko codziennie je szczotkując chociaż dwa razy, ale także regularnie odwiedzając gabinet.