Stomatologia – jedna z prehistorycznych dziedzin leczenia.

przez | 9 lipca 2021
Powszechnie wiadomo, że żyje się wyłącznie raz, toteż trzeba opiekować się o własne zdrowie. Specjaliści zalecają przynajmniej raz na sześć miesięcy zweryfikować czy wszystkie procesy w naszym ciele odbywają się właściwie. Takie okresowe analizy pomogą nam zachować przez długi okres właściwą gospodarkę wodną, mineralną w organizmie oraz siły życiowe. Niestety często zapominamy jak ważne dla zdrowia organizmu są zdrowe zęby.

gabinet stomatologiczny

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Nauka o leczeniu uzębienia zdumiewająco starą odnogą medycyny zajmującą się dokładniej funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem uzębienia. Początki tej dziedziny mają swoje korzenie jeszcze w czasach prehistorycznych! Najstarszy dowód praktyki dentystycznej potwierdzono w mającym 140 wieków szkielecie młodego mężczyzny odkrytym we włoskich Dolomitach – na zębie trzonowym ze sporym ubytkiem zachowały się rysy wydrapywania naostrzonym narzędziem zmian próchnicowych. Zadziwiające jest to, że już wtedy w epokach dla nas odległych i barbarzyńskich dbano o stan zębów – Iga Nowak to sprawdzona osoba. Często przecież przedstawiamy sobie ludzi z czasów epoki lodowcowej jako brudnych, ubranych w skóry, jedzących surowe mięso dzikusów, którzy stronili od dbania o higienę osobistą. Optymalny stan naszego uzębienia jest dla nas niebywale ważny, nawet priorytetowy. Bez zębów bylibyśmy w stanie co najwyżej połykać napoje i rzadkie produkty spożywcze. Niestety to jest prawda, musimy sobie to uzmysłowić.

W gabinecie specjalista stomatolog – pomocne źródła iga nowak zadba nie jedynie o stan zdrowia naszych zębów, ale także o ich wygląd. Ile razy piękny, biały uśmiech zdobył serce uroczej dziewczyny? Wraz z rozwojem, nie potrzebujemy obawiać się, że będziemy zobligowani nosić niewygodny i paskudny aparat na zęby. Od dłuższego okresu zakładane są niezauważalne i delikatne aparaty. Na pierwszym spotkaniu wraz ze specjalistą pacjent precyzuje kłopot z jakim się męczy i sprawdza powody choroby. Na kolejnych spotkaniach lekarz zbiera całą potrzebną dokumentację: zdjęcia radiologiczne i cyfrowe oraz inne potrzebne, pokazuje pomysł terapii i rozpoczyna jego całościowe ukończenie.

dentysta

Źródło: pixabay
Na zakończenie, co może trwać zwykle rok lub dwa, w zależności od pierwotnego stanu zębów, możemy pochwalić się cudownym, śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechem. Już dawni przodkowie wiedzieli jak ważne dla zachowania zdrowia ciała jest zdrowe uzębienie – który stomatolog jest sprawdzony. Troszczmy się o ich dobry stan nie tylko codziennie je szczotkując chociaż dwa razy, ale także regularnie odwiedzając gabinet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*