Serce jak dzwon

przez | 9 lipca 2021
Serce mamy tylko jedno. Choć wrażliwe na życiowe zmartwienia, do jakich zaliczyć można schorzenia, jak i zawody miłosne, pulsuje w najlepsze i nie zamierza przystopować. Co jednakże, gdy co nieco zaczyna się wydarzać, coś co nas zasmuca, coś niepokojącego, szkodzącemu naszemu bezpieczeństwu bezpieczeństwa? początkowo stosujemy własne znane metody: ziółka na ukojenie, ciut ruchu, gdy to nie pomaga z trwogą chwytamy się za serce i idziemy do lekarza – kardiologa.

szpital

Autor: Serge Tanet
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma żartów i nigdy nie było. Od zawsze serce było stawiane w centralnej części, jako najistotniejszy człowieczy organ. Zdradzają to na przykład ścienne malowidła z epoki kamienia. Już też Grecy, Rzymianie czy Chińczycy aktywnie emocjonowali się tego typu tematem. Seneka nadmienił, że ból w sercu nie jest zwyczajny, jak w innych bolączkach. Jeśli zaś idzie o serce trzeba się liczyć się z groźbą śmierci. Kardiologia, jako współczesna nauka powstała w roku 1628. Stało się to po opublikowaniu dzieła o odnalezieniu cyrkulacji krwi, które odnalazł Willam Harvey.

Prawdziwy czas kardiologii, jak się okazało, przyszedł w XX wieku. chociaż na początku tego wieku choroby sercowo-naczyniowe odpowiadały za mniej niż 10% śmierci na świecie, lecz już pod koniec 20. wieku ta skala mocno się pozmieniała – w krajach przemysłowych było to mniej niż 50%, a w krajach rozwijających się 25%. Jak objaśnić tę zmianę? Tłumaczono ją bardziej nikłym istnieniem deficytu żywności, a także zminimalizowaniem plagi dolegliwości zakaźnych. Coś jednakże za coś, skoro ubyły te trudności to szybko pojawiły się następne – wzrost długości życia to jednakowoż zwiększona zapadalność i śmiertelność na problemy sercowo-naczyniowe.

W Polsce świadomość, jak serce jest istotne niezmiennie rośnie. Pod naporem akcji, przykładów przybywających z zachodu zmieniamy własne nawyki żywieniowe i tryb spożytkowania czasu. Te dwie bowiem sfery mają ważne znaczenie dla naszego serca. I najrozsądniej rzucić kopcenie papierosów i nie nadużywać napojów wyskokowych, bo tego typu popularne i niezdrowe metody zabijania stresu do niczego nie prowadzą, a stres jeszcze mocniej kumulują. Odpowiednia dieta tokorzystniejsza praca serca, podobnie ma to miejsce z działalnością fizyczną: im więcej ruchu, ćwiczeń, tym korzystniejsza zapowiedź dla naszego serca. W zapomnienie odeszły czasy, gdy na widok biegającego człowieka wszyscy pukali się w czoło lub zastanawiali się, co on człowiek robi – goni go ktoś czy jakiś szalony…

dzisiaj w wielkich ośrodkach miejskich, nie tylko w Warszawie, lecz i we Wrocławiu, w Gdańsku (dobry kardiolog kardiolog oborniki śląskie Gdańsk) czy Krakowie ludzie biegają w najlepsze. Nie tylko młodzi, też ci w średnim wieku. To dobry prognostyk, iż przyszła nowa era – dbania o cenny skarb – serce.