Rekonstrukcja ACL niezbędna jest w przypadku problemów ze stawem kolanowym

przez | 6 sierpnia 2021
To kolejny etap zabiegów po artroskopii, jakiej celem jest szczegółowe zdiagnozowanie uszkodzenia, a także usunięcie blokujących fragmentów zerwanego więzadła i leczenie wszystkich innych urazów. Uszkodzenia ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to dosyć poważne schorzenie stawu kolanowego. Niejednokrotnie dolegliwość ta może prowadzić do znacznych zaburzeń we właściwym funkcjonowaniu tego stawu.

kontuzja stawu kolanowego

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Na ogół ujawnia się to brakiem stabilności w kolanie. Może się ona objawiać na wiele różnorodnych sposobów. Zazwyczaj w ostateczności wiąże się z obniżeniem jakości życia i niemożnością prawidłowego poruszania się czy uprawiania sportów.

Nieleczona niestabilność może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Zaliczamy do nich na przykład zwyrodnienie stawu kolanowego. W związku z tym nie powinniśmy zwlekać z podjęciem niezbędnego leczenia tego schorzenia.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym portalu artykuł? Kliknij więc oprócz tego tutaj i zobacz więcej info sosnowiec dieta pudełkowa na omawiany problem!

Powstające poza tym uszkodzenia mogą dodatkowo negatywnie wpłynąć na finalny rezultat realizowanej w ostateczności operacji.

Jeśli pojawią się różnorodne problemy z kolanem (patrz), musimy zwrócić się do lekarza ortopedy, który będzie mógł zdiagnozować dolegliwość. Specjalista najpewniej zaleci nam wykonanie badania klinicznego, które poprzedzone zostanie bardzo szczegółowym wywiadem. Powinniśmy

staw kolanowy

Autor: adidas
Źródło: adidas

wiedzieć o tym, iż wiązadło krzyżowe jest najistotniejszym, ale nie jedynym stabilizatorem stawu kolanowego. Powodów, dla których nasze kolano jest niestabilne, może być o wiele więcej. Konsultacja ze specjalistą może okazać się więc koniecznością.

Po operacji pacjent powinien poruszać się przez pewien czas o kulach, aby nie obciążać chorej nogi. Po pozbyciu się drenów trzeba również zacząć wzmożoną rehabilitację, obejmującą ćwiczenia na szynie. W tej sytuacji niezwykle istotna jest praca z fachowym rehabilitantem, który będzie działał zgodnie z programem profesjonalnie opracowanych ćwiczeń. Bardzo ważne są także częste wizyty u ortopedy, który będzie kontrolował przebieg gojenia się naszego kolana. Okres powrotu do normalnej aktywności zawodowej w tej sytuacji w ogromnym stopniu zależy od typu wykonywanej pracy, ale najczęściej jest to od 6 do 12 tygodni. Więcej na