Przyczyny i leczenie jąkania

przez | 9 lipca 2021
Jąkanie to trudność, z którą w tym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć warto zadbać o trafną opiekę osoby z tym problemem. Rodzice i przyjaciele powinni przeczytać z czego jąkanie wynika, jak wygląda terapia i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe wynikające z naturalnej niepłynności w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Usiłuje ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje emocje szybciej niż potrafi. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być także problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może również tkwić w czynnikach środowiskowych jak przeżycia silnie stresujące w młodości (np. koszmar senny) czy niewłaściwe reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy kończenie za dziecko słów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, przede wszystkim, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z odpowiednim doświadczeniem na pewno będzie cennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze wybierze metody leczenia. Terapia (www.psychologslask.com.pl/terapia-malzenstw-par.html) jąkania w znacznej ilości przypadków pozwala osiągnąć pożądane efekty.

Terapia – można tutaj znaleźćPowstało parę technik leczenia jąkania. Najbardziej popularne metody klasyczne włączają takie postępowanie jak praca nad poznaniem i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Inną metodą jest nieco dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procesu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia wyjątkowo ważne jest odpowiednie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy poznaj stronę

Źródło: Szerszeńska