Przetestowane metody na zmaganie się z depresją

przez | 6 sierpnia 2021
Choć kalendarzowe lato w pełni, zimne poranki coraz częściej potrafią nam przypomnieć o mijających dniach. Idzie jesień. Z jakiego powodu właśnie jesienią jesteśmy mniej aktywni, przygnębieni?

światło

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Zapewne jest to poczucie zbliżającego się końca wakacji – czasu, który naturalnie kojarzy się z wypoczynkiem i dobrą zabawą.

Pasjonuje Cię taka problematyka? Jeśli tak, to zobacz propozycję pokrewnych artykułów, ponieważ one zapewne również są warte Twojej uwagi.

Dodatkowo dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. W znacznym stopniu winę za nasz kiepski nastrój ponosi właśnie ograniczony dostęp do światła słonecznego.

Wracamy pamięcią do tego co było, jesteśmy przygnębieni jakoś bardziej niż dotychczas, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Drażni nas wszystko, przygnębienie i ciągłe, pesymistyczne myśli nie pozwalają normalnie funkcjonować. Coraz mniej rzeczy sprawia nam radość, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w ciemne i zimne poranki (przeczytaj na stronie na temat depresji).

Warto sprawdzić czy nie pojawiła się u nas depresja sezonowa.
Pomimo, że dokładne przyczyny powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu.
Zważywszy na to, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest deficyt światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z wykorzystaniem

depresja

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Lampa (poznaj szczegóły) do fototerapii pomaga w naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, lecz kilka lub kilkanaście razy silniejszym od ogólnie dostępnego oświetlenia. Odkryto, iż odpowiednia ilość sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

Jednym ze sposobów na odzyskanie dobrej formy psychicznej jest rozwijanie swojego hobby. Mogą być to lekcje rysunku czy zwyczajnie pochłonięcie się lekturze. Warto zająć się tym, na co do tej pory nie starczyło nam czasu, coś co zawsze marzyliśmy robić, ale np. brakowało nam odwagi. Gdy zaangażujemy się w jakąś aktywność, nietrudno będzie nam oderwać się od tzw. szarej rzeczywistości i zapomnieć o tym, że do wiosny zostało jeszcze trochę czasu.