Plusy i minusy specjalistycznych badań prenatalnych we wczesnym diagnozowaniu wad genetycznych

przez | 6 sierpnia 2021
Każda kobieta, która jest w ciąży na pewno zastanawia się, jakie badania trzeba zrobić, aby upewnić się, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Zazwyczaj przy właściwym przebiegu ciąży, wystarczą standardowe badania, wykonywane podczas wizyty u lekarza. Może się jednakże zdarzyć, że lekarz zleci ponadprogramowe badania po to, by pewnie rozpoznać ujawnioną wadę. Celem badań prenatalnych jest szybkie wykrycie potencjalnych wad rozwojowych płodu. Zleca się je w czasie trwania ciąży. Naturalnie tym sposobem wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie tradycyjnego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Dynamiczny rozwój medycyny i diagnostyki ciąży, daje większe możliwości precyzyjnego wykrywania i leczenia wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym skuteczniej można opracować odpowiedni plan leczenia. Zazwyczaj, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to zabieg można wykonać tuż po porodzie, a w niektórych przypadkach nawet w czasie ciąży (oferta na www badań prenatalnych w klinice Naturalnie są to niekiedy skomplikowane procedury, jednakże mogą ocalić życie dziecka. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Z drugiej strony prawidłowe wykrycie wady płodu, przekłada się na skuteczne podjęcie leczenia.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć? W szczególności, że badania podczas trwania ciąży musimy wykonać jak najwcześniej. Pierwsze testy można wykonać już pod koniec trzeciego miesiąca. Obecnie rozróżnia się dwa rodzaje testów prenatalnych. Pierwszy typ to badania nieinwazyjne, przykładowo standardowe badanie ultrasonograficzne , bądź też USG 4D, jak również test PAPP-A. Są to procedury bezpieczne dla matki i dziecka, jednakże nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Przeważnie dopiero na ich podstawie lekarz zleca potrzebne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i tym samym pewne wyniki. Są to między innymi biopsja trofoblastu czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe komplikacje i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można zrobić w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli lekarz – witryna w tym temacie – wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety prywatne usługi w tym zakresie są dosyć drogie, dlatego nierzadko pacjentki decydują się na państwową służbę zdrowia (ceny kompleksowych badań prenatalnych).