O czym zawsze winien pamiętać każdy lekarz oraz jakie mogą być branże?

przez | 9 lipca 2021
Czy pamiętasz jak brzmi początkowa zasada, jakiej uczą się słuchacze szkół wyższych medycyny? To wypowiedziane przez tak zwanego ojca nauk medycznych Hipokratesa łacińskie wyrazy: primo non nocere. Oznacza to, iż już w starożytności ludzie byli świadomi okoliczności, iż podobnie jak działania medyków mogą uzdrawiać, tak mogłyby również zaszkodzić.
Nasz organizm jest bowiem jednocześnie niezwykle kruchy i słaby, jednak z drugiej z kolei strony silny oraz odporny.

Każdy lekarz wie o niniejszym znakomicie. Przeto nauka takiego zawodu nie jest łatwa, odczytywać ją należałoby raczej jako powołanie, gdyż prócz dogłębnej wiedzy żąda także cierpliwości i znajomości kłopotów, przez jakie przechodzi każda chora persona. Przykładowo: czy pamiętasz, iż wszelki doktor studiuje początkowo całą konstrukcję ciała osoby ludzkiej, a dopiero potem dobiera wyznaczoną specjalność? Również przykładowo dentysta protetyk ursynów powinien wiedzieć bardzo dużo o tym, jaki wpływ posiadają zęby na np. system nerwowy. A wymienionych specjalizacji lekarskich jest przecież niezwykle dużo: neurolog, laryngolog lub chirurg to jedynie najbardziej popularne przykłady. Poza tym są jeszcze takie dziedziny jak np. hepatolog czy ginekolog. Jest ich zresztą znacznie więcej.
lekarz

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
A kto jest tak zwanym lekarzem początkowego kontaktu, do jakiego chodzimy do przychodni? Jest to tzw. internista, czyli lekarz ogólny, jaki po wstępnym rozpoznaniu dolegliwości mógłby spróbować dopomóc samodzielnie i zapisać receptę na odpowiedni lek albo napisać skierowanie do odpowiedniego fachowca zajmującego się daną dolegliwością. Dopiero taki lekarz będzie w stanie pomóc nam w naszej danej sprawie.

Nie należałoby zapominać również o pediatrach czy też o kimś takim jak doktor medycyny pracy. Wszakże to do niego należałoby się udać, żeby sporządzić tzw. badania okresowe, które są potrzebne do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*