O czym zawsze winien pamiętać każdy lekarz oraz jakie mogą być branże?

przez | 9 lipca 2021
Czy pamiętasz jak brzmi początkowa zasada, jakiej uczą się słuchacze szkół wyższych medycyny? To wypowiedziane przez tak zwanego ojca nauk medycznych Hipokratesa łacińskie wyrazy: primo non nocere. Oznacza to, iż już w starożytności ludzie byli świadomi okoliczności, iż podobnie jak działania medyków mogą uzdrawiać, tak mogłyby również zaszkodzić.
Nasz organizm jest bowiem jednocześnie niezwykle kruchy i słaby, jednak z drugiej z kolei strony silny oraz odporny.

Każdy lekarz wie o niniejszym znakomicie. Przeto nauka takiego zawodu nie jest łatwa, odczytywać ją należałoby raczej jako powołanie, gdyż prócz dogłębnej wiedzy żąda także cierpliwości i znajomości kłopotów, przez jakie przechodzi każda chora persona. Przykładowo: czy pamiętasz, iż wszelki doktor studiuje początkowo całą konstrukcję ciała osoby ludzkiej, a dopiero potem dobiera wyznaczoną specjalność? Również przykładowo dentysta protetyk ursynów powinien wiedzieć bardzo dużo o tym, jaki wpływ posiadają zęby na np. system nerwowy. A wymienionych specjalizacji lekarskich jest przecież niezwykle dużo: neurolog, laryngolog lub chirurg to jedynie najbardziej popularne przykłady. Poza tym są jeszcze takie dziedziny jak np. hepatolog czy ginekolog. Jest ich zresztą znacznie więcej.
lekarz

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
A kto jest tak zwanym lekarzem początkowego kontaktu, do jakiego chodzimy do przychodni? Jest to tzw. internista, czyli lekarz ogólny, jaki po wstępnym rozpoznaniu dolegliwości mógłby spróbować dopomóc samodzielnie i zapisać receptę na odpowiedni lek albo napisać skierowanie do odpowiedniego fachowca zajmującego się daną dolegliwością. Dopiero taki lekarz będzie w stanie pomóc nam w naszej danej sprawie.

Nie należałoby zapominać również o pediatrach czy też o kimś takim jak doktor medycyny pracy. Wszakże to do niego należałoby się udać, żeby sporządzić tzw. badania okresowe, które są potrzebne do pracy.