Nowoczesne leczenie chorób oczu odbywa się na paru płaszczyznach, a pacjenci szybciej odzyskują ostrość widzenia

przez | 9 lipca 2021
Okulary w ostatnich czasach stały się interesującym dodatkiem. I wcale nie trzeba mieć wady wzroku, żeby wsadzić na nos eleganckie oprawki. Dużo kobiet, a zwłaszcza strojniś udaje się salonów optycznych, aby tam zamówić szkła zerówki. I z dużym prawdopodobieństwem na pojedynczym egzemplarzu zakupy się nie skończą. Vademeca opisujące reguły dobierania ubrań i dodatków radzą, żeby oprawki jak najlepiej pasowały do spodniumu czy kurtki. Trzeba jednakże podkreślić, że okulary nie pozostają zakładane w celach uwypuklenia walorów urody, lecz w celach zdrowotnych.

okulary

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
W XXI stuleciu nasz wzrok zostaje wystawiony na wiele poważnych prób. A to przykładowo za sprawą przedłużającej się pracy przed monitorem komputera i ciągłego gapienia się w telewizor lub wyświetlacz osobistego smartfona. Nasze oczy cierpią też z powodu fatalnej jakości powietrza i coraz częściej dopadających nas alergii. A niektórzy mężczyźni noszą okulary od niemalże od kołyski, ponieważ ich wada nie bywa nabyta, ale wrodzona. Bądź co bądź XXI-wieczna medycyna proponuje wiele metod, które dają chorym szansę na poprawę ostrości widzenia, więc leczenie krótkowzroczności, dalekowzroczności i innych schodzeń jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze wieku temu- http://www.optegra.com.pl/Zabiegi/Korekcja-Wzroku/Laserowa-Korekcja-Wzroku/Krotkowzrocznosc>), jak już wspomnieliśmy, pełnią nie tylko funkcje terapeutyczne. Jednakże ich głównym zadaniem jest korekcja konkretnej wady. A dodatkowo umożliwiają one niektórym osobom, zwłaszcza tym w podeszłym wieku, normalne życie. Krótkowidze mogą bez jakichkolwiek przeszkód prowadzić samochód, a dalekowidze czytać powieści i rozwiązywać krzyżówki.

okulary

Autor: Maria Teresa Ambrosi
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie krótkowzroczności albo dalekowzroczności nie ogranicza się jednak tylko do noszenia okularów. Przedsiębiorstwa wytwarzające farmaceutyki oferują wiele leków i suplementów diety, które wywierają korzystny wpływ na prawidłowe widzenie. Bywają to specyfiki z witaminą A i substancjami o udowodnionych właściwościach leczniczych, np. luteinę. Większość tych leków jest do kupienia bez recepty, lecz samodzielna kuracja nie zawsze jest opłacalna. W razie niejasności warto więc zapytać farmaceutę o radę, a nawet udać się do okulisty.

Nowoczesne leczenie krótkowzroczności obejmuje również nowe metody, całkowicie nieznane w latach 80 ubiegłego stulecia. Do nich zaliczymy przykładowo laserową korekcję wad wzroku, która jest wykonywana tylko przez wykwalifikowanych lekarzy.