Niedoczynność hormonów – nie przegap pierwszych objawów

przez | 29 lipca 2021
Niedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem dotykający wielu ludzi. Sam problem jest dość skomplikowany, bo niedoczynność może występować w postaci pierwotnej, wtórnej lub trzeciorzędowej, a co najważniejsze każda z tych form ma inne przyczyny, co daje też odmienne objawy. Najczęstszy przypadek to niedoczynność pierwotna, która bierze się z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają lekarze, na całym świecie problem z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi, ale aż pięćdziesiąt procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten kłopot?

Czym jest tarczyca?

sprawdzaj poziom hormonów

Autor: Libertas Academica
Źródło: http://www.flickr.com

To niewielki gruczoł, jaki jesteśmy w stanie zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny się jego pojawienia mogą być naprawdę różnorodne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często także się zdarza, że odpowiedzialna za tarczycę jest choroba przysadki lub guzy podwzgórza lub sarkoidoza.

W opisywanym tutaj wpisie są zajmujące informacje, jednak upewnij się także, co znajdziesz w najświeższym wpisie (http://medimix.pl/rekawice-medyczne). Śmiało po prostu go kliknij!

Jeśli chodzi o populację, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie chorują kobiety niż mężczyźni. Można je sklasyfikować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który ukończył siedemdziesiąt cztery lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może też się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to ciężko rozpoznawalna choroba. Tego typu choroba rozwija się powoli, niepostrzeżenie, w sposób na początku niezauważalny. Jej początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często także zdarza się, że pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy z sercem czy stany depresyjne. Ażeby rozpoznać niedoczynność tarczycy i znaleźć jej przyczynę, niezbędnym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.
Pamiętaj, iż wizyta u endokrynologa to najbardziej korzystny sposób, by rozwiać każdą z dręczących Cię wątpliwości. Z jednej strony, może wyjdzie w badaniach, że nic Ci nie jest, a z drugiej, jeśli faktycznie masz niedoczynność tarczycy, szybko wykryta przypadłość, to lepsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć endokrynologa? Najlepiej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową na przykład sprawdź endokrynologa w Warszawie. Zamiast zastanawiać się, co się dzieje z Twoim zdrowiem umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje nerwy czy coś więcej.

Co do najbardziej powszechnych objawów, należy wymienić: coraz większe znużenie, senność, osłabienie, gorsza koncentracja, problemy z pamięcią, gorszej jakości włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), większa waga, chociaż apatyt słaby, słaba tolerancja na aktywność fizyczną.