Najskuteczniejsze sposoby leczenia wszelakich niedoskonałości oka

przez | 9 lipca 2021
Zez jest wadą wzroku, która może skutecznie uprzykrzyć życie w wielu płaszczyznach. Specyfika tego schorzenia polega nie na wadach soczewki czy rogówki jak w pozostałych wadach oczu, lecz na osłabieniu mięśni oczu. Ludzie cierpiące na tę przypadłość mogą mieć trudności w grze w siatkówkę, kierowaniu samochodem, a nawet w wybranych miejscach pracy – chociażby w operowaniu maszynami.

Wybór najefektywniejszej metody leczenia okulistycznego zwyczajowo nie należy do łatwych zadań, ale dzięki mocno szybkiemu rozwojowi medycyny wiele chorób, jakie były trudne w leczeniu, są możliwe do zwalczenia. Zez może być zwalczony, w zależności od jego rodzaju i genezy, specjalnymi okularami i ćwiczeniami, ale najszybszym a, także najskuteczniejszym wyjściem jest operacja zeza. Dotyczy to również okulistyki. W dzisiejszych czasach ogrom chorób oczu można leczyć znakomitymi, nowoczesnymi metodami.
oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Czasy, kiedy mechaniczne operacje chirurgiczne były przeprowadzane w okulistyce, z czasem przechodzą do lamusa. Obecnie o wiele bardziej precyzyjnym narzędziem są wspaniałe lasery do chirurgii a, także mikrochirurgii, jakie pozwalają na o wiele lepszą precyzję, co z oczywistych przyczyn ma znaczenie w jakości operacji. Możliwa jest za pomocą tej metody terapii chociażby operacja zeza (więcej o usuwaniu wady), ale także zaćmy, leczenie rogówki, a nawet leczenie nadwzroczności i wad nietypowych. Zez może mieć mnóstwo przyczyn, dlatego jest dzielony na kilka typów. Zez ukryty to typowy brak równowagi mięśni oka – przede wszystkim w takim wypadku jedno oko ma słabsze mięśnie i czasami „nie nadąża” za silniejszym okiem. Ponieważ zez ukryty może następnie zmienić się w jawny zez, operacja zeza jest najczęściej wskazana (czytaj o leczeniu zeza we Wrocławiu). Z kolei zez towarzyszący to przeważnie spotykany typ tej choroby – jego przyczyną jest zniekształcenie osi jednego oka. Typowy przykład tego typu zeza to poruszanie się gałek ocznych w tym samym kierunku, lecz ze stałym odchyleniem oka. Jest to wywołane zaburzeniem osi oka.

Do skutków źle leczonego zeza należy przeważnie brak widzenia stereoskopowego (czyli zamiast jednego obrazu – dwa łączące się ze sobą obrazy), a także niedowidzenie jednej gałki ocznej a, także licha ocena dystansu, a w przypadku zeza towarzyszącego nawet oślepienie. W nowym tysiącleciu najbardziej efektywną metodą zwalczenia zeza jest laserowa operacja wzroku.

Zaciekawił Cię ten temat? Wejdź zatem w ten link, dowiedz się (https://xrayprotect.pl/), czy kolejne posty również przypadną Ci do gustu. Mamy nadzieję, że tak.

Ma ona w nowym tysiącleciu ogrom zalet – jest nie wyłącznie o wiele bardziej dokładna niż operacje mechaniczne, lecz także ma mniej potencjalnych komplikacji. W razie stosowania nowoczesnych laserów liczba powikłań u chorych jest mniejszy, niż 1%, rzadko także zdarza się konieczność leczenia dodatkowego.