Motywacja, czyli w jaki sposób wytrwale dążyć do celu

przez | 26 lipca 2021
Motywacja to to, czego każda osoba potrzebuje w każdej chwili życia. Motywacja jest niezbędna aby wstać z łóżka wczesnym rankiem, by codziennie być przez 8 godzin w pracy (nawet, jeżeli za nią przepadamy)albo aby zakończyć studia z odpowiednim przynajmniej rezultatem.

Podobnie jest z każdą inną częścią życia. Nawet na imprezę z kolegami z pracy ciężko jest iść bez czegoś, co by nas do tego motywowało (choć w tym przypadku nie jest o to trudno).

Jasne jest, że działa to w dwie strony: może nas tak entuzjazmować, jak i demobilizować do podejmowania wyzwań, ponieważ, na przykład, czujemy ogromną potrzebę na siedzenie przed telewizorem albo wegetowania przy komputerze. Oczywiście spadek chęci do działania jest rzeczą całkowicie naturalną dla każdego spośród nas, niezależnie od wieku czy zawodu. Sukcesem jest nie to, by problem wykluczyć, gdyż to nie jest wykonalne, ale żeby nauczyć się jak sobie z nim radzić.

W tej chwili wielu spyta: „Ale w jaki sposób to osiągnąć?”. Drogą do okiełznania naszych wad jest odpowiednie nastawienie oraz mobilizacja, tymczasem temu sprzyjają różne triki motywacyjne. Mają one za zadanie pomóc nam odnaleźć naszą drogę w życiu i podtrzymywać nas, żebyśmy z niej nie zeszli, nie dawali za wygraną. Tak więc pierwszą, najistotniejszą czynnością, którą należy zrobić, jest uściślenie tego, do czego zamierzamy w życiu dojść, co chcemy posiadać, kim być. Ogromnie ważne jest, abyśmy dokładnie zdawali sobie sprawę z jakiego powodu robimy to, co robimy? Musimy to dokładnie nazwać i przypominać sobie o tym w chwilach niepewności. Ze względu na to, że dobrze jest mieć wsparcie, należy również kogoś wtajemniczyć w nasze cele i zamiary. Czymś, co nie daje nam możliwości wypchnięcia poza czołówkę priorytetów naszych postanowień jest powtarzana każdego dnia wizualizacja, dlatego też warto codziennie poświęcić kilka minut na przywołanie do siebie swojej wizji przyszłości. Można też otaczać się cytatami person, które osiągnęły to, o czym my marzymy jak również czytać biografie ludzi sukcesu, gdyż to odpowiednio wpływa na podejście- skoro komuś się udało, to dlaczego z nami miało by być inaczej?

Persony, które miewają tak zwany „słomiany zapał”, posiadają problem określaniem dla siebie celów długoterminowych. Najczęściej są to duchy bardzo niespokojne, niecierpliwe, które chcą widzieć efekty od zaraz, za to w chwili gdy pojawiają się opóźnienia, komplikacje lub po prostu nie ma możliwości osiągnąć celu w bliższym terminie, persony takie tracą chęć do działania oraz zainteresowanie tematem. W takim przypadku najlepiej jest zastosować metodę „małych kroczków” i długoterminowy cel, podzielić na niewielkie części. Dzięki temu efekty będą szybciej dostrzegane, natomiast my będziemy mieli poczucie, iż idziemy do przodu.

To tylko wybrane spośród sposobów utrzymywania swojej potrzeby działania na przyzwoitym poziomie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową triki motywacyjne, znajdziemy linki do wielu stron, które pomogą nam wypracować swój indywidualny system motywacyjny, który będzie najbardziej odpowiadał naszym indywidualnym wymaganiom.