Melancholia to czy depresja?

przez | 9 lipca 2021
Nasze funkcjonowanie jest silnie związane z rytmem natury. W momencie gdy rozkwita, wstępują w nas siły witalne. Mamy nagle w sobie mnóstwo energii, chcemy góry przenosić. Gdy szykuje się do spoczynku – my również zwalniamy. Teraz, kiedy dni stają się krótsze, bardziej ponure i chłodne, łatwo łapiemy infekcje i odnotowujemy widoczny spadek energii.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
W pracy trudno o skupienie, wrócilibyśmy do domu by nadrobić niedobór snu. Często bywamy zniecierpliwieni, nie mamy ochoty, by wyjść gdzieś wieczorem. Pragniemy tylko położyć się pod kocem na kanapie, włączyć choćby najnudniejszy program w telewizji i zjeść kawałek pysznego tortu czekoladowego. Nie jest Tobie obce to uczucie? Jeżeli tak, to prawdopodobnie jesteś ofiarą zmniejszonego nasłonecznienia. Niestety, nie zawsze kończy się tylko na gorszym samopoczuciu. Stan ten może przeistoczyć się w chorobę depresyjną, inaczej zwaną depresją zimową lub sezonową chorobą afektywną. Cierpi na nią 3–4 proc. Polaków. Chociaż dokładne przyczyny powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że głównym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Co pomaga:* Wzmożona aktywność fizyczna, nawet w pochmurne dni.* Helioterapia, polegająca na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.

Nie czekaj oraz sprawdź umieszczone tu uwagi o nas. To zapewne będą warte Twojego zainteresowania dane – po prostu kliknij ten link.

Metoda ta jest skuteczna w 60-80%, a pierwsze rezultaty, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz zadowolenie z życia, jesteśmy w stanie spostrzec już po kilku dniach od jej użycia. Lampa powstała w celu wyeliminowaniu objawów depresji sezonowej, jednak lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest sporo dłuższa. Lampami leczymy np. depresję sezonową, problemy ze snem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a także łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą (dowiedz się więcej o lampach na depresję). * Wycieczka do ciepłych krajów.