Lekarz rodzinny – z jakimi problemami należy się do niego zgłaszać?

przez | 9 lipca 2021
mimo znanej opinii, misja lekarza rodzinnego jest wysoce istotna. To on jako pierwszy widzi się z cierpiącym, to on przeprowadza zmagania wpływające na późniejsze decyzje. mimo że jego misja jest spłycana, to wielu z nas zgodzi się ze określeniem, że misja lekarza rodzinnego, jako lekarza pierwszego kontaktu w wielu sytuacjach jest decydująca – przede wszystkim z punktu widzenia badanego, ale także kolejnych lekarskich działań.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry lekarz http://medicus.ie/ rodzinny musi być trochę taką alfą i omegą, to znaczy, że nie posiada fachu, jak chirurg czy onkolog, lecz powinien ogarniać wiele czynników, z pozoru niezauważalnych, wpływających na dzisiejszy i późniejszy stan pacjenta. Musi mieć na uwadze dzieje chorób pacjenta, zachodzących interakcji, brać najistotniejsze wnioski i pierwsze diagnozy. Od jego bowiem decyzji zależy dużo, to jak pacjent pozostanie nastepnie poprowadzony, czy trafi tam, gdzie powinien i czy będzie to efektywne leczenie, a nie niekończąca się udręka, która nie przynosi żadnych wyników.

jednakże nie można winić lekarzy rodzinnych za ułomności systemu. W każdym miejscu Polski, też w wielkich ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków da się odczuć niewydolność systemu. W jednej lecznicy jest lepiej, w innej beznadziejnie, ale chyba każdy z nas choć raz w życiu miało położenie, że albo usidliła go frustracja ze względu np. długich kolejek, wyczekiwania na lekarza lub spotkał się z fachowcem, który nie przypadł mu do gustu. no cóż, jest takie coś jak czynnik ludzki, i to czy polubimy jakiegoś specjalistę czy nie, zależy od wielu detali.

Nie zagłębiając się za bardzo w taki problem należy wiedzieć, iż dużo zależy od nas samych, jak i od fachowcy – ustosunkowania się, chęci, antypatii, polegania na opiniach. jednak, powinniśmy pozytywnie sobie zorganizować z nim życie, jak w wśród bliskich, toż to jednocześnie lekarz rodzinny, by w razie wątpliwości, poważnych wątpliwości móc do niego zagadać, jak do krewnego z rodziny. Jeśli będziemy go odbierać źle, ułożymy sobie z nim złe relacje, miano lekarza rodzinnego będzie trochę na wyrost, bardziej w takim momencie chwili będzie pasować stosowne określenie: „z rodziną idealnie wychodzi się jedynie na fotografiach”

Znajdź sprawdzonych lekarzy w swoim mieście: .