Lekarz dla całej rodziny – co takiego powinno się wiedzieć?

przez | 9 lipca 2021
Nagła choroba sprawia, iż musimy iść do lekarza. Na ogół pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który jest odpowiedzialny za profilaktykę oraz promowanie zdrowia pośród swoich pacjentów.

Lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest lekarzem specjalistą, który kształcił się w zakresie medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni zjawiać się u niego z każdym problemem zdrowotnym, by mógł stwierdzić czy będzie potrzebna pomoc lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego względu, iż on sam nie może wykonać wszystkich badań czy zabiegów. W związku z powyższym może pokierować chorego na badania laboratoryjne, które pozwalają dostać więcej informacji co do stanu badanego. Doktor taki może też wystawić skierowanie na badania diagnostyczne, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to tylko umotywowane przypadki medyczne, ponieważ badania te są niezwykle kosztowne.

Jeśli tematyka, która została przedstawiona w tym wpisie jest warta Twojej uwagi, to dodatkowo zobacz link w serwisie (http://www.beskidmed.pl/uslugi/).

Lekarz wskazuje, do której placówki należy się udać, a chory musi umówić się na wizytę w danym terminie. Oprócz tego lekarz http://medicus.ie/ rodzinny opinie na może wypisać recepty, również na leki z placówki specjalistycznej, jeśli dostanie od niniejszego lekarza specjalisty odpowiednie informacje dotyczące metod leczenia oraz zalecanych medykamentach. Dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem, gdy skończą mu się lekarstwa, iść do specjalisty.

Do obowiązków lekarza rodzinnego należy też skierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki jak również na rehabilitację. Rehabilitacja może być wykonywana w domu lub w placówce rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać chorego w leczeniu wad postawy czy innych dysfunkcji ruchu. Niestety zwykle tak jak w przypadku badań diagnozujących należy zaczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Należy pamiętać, że jest wyznaczony czas na rejestrację zabiegów przypisanych przez lekarza rodzinnego. Jeśli przekroczymy stosowną datę, skierowanie straci ważność i będziemy zmuszeni udać się po kolejne. Lekarz rodzinny może także skierować nas na leczenie uzdrowiskowe, szczegółowo opisując stan zdrowia pacjenta a także zalecenia co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego pacjenta i rozwijać wiedzę medyczną, by w każdym momencie orientować się w najnowszych metodach leczenia.