Leczenie katarakty z bezbolesnym znieczuleniem oka u ludzi w podeszłym wieku.

przez | 9 lipca 2021
Technologiczny rozwój i zwiększająca się ilość wolnego czasu wykorzystywana przed najróżniejszymi ekranami zaczęły powodować u ludzi różne choroby. Otyłość, kłopoty z kręgosłupem i sercem, a także przeróżne schorzenia oczu które się pojawiają u coraz młodszych ludzi.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która nieleczona może prowadzić nawet do całkowitej utraty ślepoty, jest zaćma. Objawia się ona przeważnie u starszych osób, lecz również dzieci i młodzież mogą się jej nabawić, na przykład przy jakimś urazie (odnośnik do porad). Największym symptomem zaćmy jest mętnienie soczewek oka, które jeśli się go nie leczy nieuchronnie prowadzić będzie do całkowitej utraty wzroku. Jeśli chodzi o ścisłość jedyną metodą na wyleczenie tej dolegliwości jest wymiana mętnej soczewki (www.rajsoczewek.pl/acuvue) na sztuczną, zrobioną z tworzywa sztucznego lub akrylu. Można to wykonać paroma różnymi metodami, mniej lub bardziej ingerującymi w organizm, niestety pewne techniki nie w każdym przypadku dostępne będą dla wszystkich pacjentów, ponieważ zdrowotny fundusz nie zwraca pieniędzy za nowoczesne techniki.

Raptem kilkanaście lat temu zaćma leczenie było związane z koniecznością położenia się na kilka dni w łóżku szpitalnym. Oprócz tego po takiej operacji do końca życia pacjenci nie rozstawali się z bardzo mocnymi okularami.

Jeśli szukasz fascynujących informacji na opisywany temat, odwiedź bóle kręgosłupa poznań nas, a z pewnością odnajdziesz interesujące fakty.

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technik operacyjnych sprawił, że dzisiaj operacje zaćmy mogą trwać pół godziny, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a pacjent bezpośrednio po skończeniu zabiegu może jechać do domu (więcej na temat leczenia). Oczywiście przez jakiś czas unikać musi cięższych prac, ale po skończeniu okresu rekonwalescencji praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Nowoczesne metody leczenia zaćmy używają techniki laserowej. Okulista robi za jego pomocą specjalne nacięcie, i przez nie usuwa chorą soczewkę. W dalszej kolejności na jej miejsce jest wprowadzana nowa, wykonana z odpowiedniego tworzywa. Operacje laserem są bardzo precyzyjne, i w rękach sprawnego chirurga zupełnie bezpieczne. Przy precyzyjnym wykonaniu w oku zostaje tylko wąska szczelina, jaka zupełnie nie przeszkadza w dalszym życiu.