Kto wybiera się na wizytę do specjalisty psychologa i czego można oczekiwać w czasie spotkania

przez | 16 sierpnia 2021
Na nasze zdrowie składa się nie tylko znakomita kondycja fizyczna, ale także kondycja psychiczna. Gros specjalistów psychologów jest zdania, że te dwie sfery bywają w takim oddziaływaniu, że jeśli jedna szwankuje, to ta druga także nie ma się zbyt dobrze. Na wizytę do psychologa udają się zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym posiadające trudności w nauce bądź te, które sprawiają kłopoty wychowawcze.

psycholog

Źródło: flickr.com

To stwierdzenie jest oczywiście tylko potoczną opinią, bo życie codzienne pokazuje coś zupełnie innego. Do gabinetu psychologicznego pukają także osoby dorosłe, które pragną lepiej gospodarować czasem czy poznać tajemnice własnej osobowości, co jest szczególnie ważne dla osób poszukujących pracy. Przeanalizujmy więc propozycję specjalisty, która posiada swój gabinet na Górnym Śląsku.Dobry psycholog pod Katowicami nie narzeka na niedostatek pacjentów. A to za sprawą szerokiej oferty, która adresowana bywa do osób w każdym wieku. Niektórych może trochę zaskoczyć fakt, że do poradni na wizytę bywają zapisywane nawet dzieci w wieku do 2 roku życia. Jeśli bobas ma kłopoty z jedzeniem, a lekarz rodzinny nie dopatruje się w takim jakiejkolwiek choroby, to pomoc psychologa może być konieczna. Natomiast dzieciaki w wieku przedszkolnym i młodzież trafiają do poradni z innych przyczyn. Najczęściej są one kierowane do psychologa, bo ich zachowanie jest nieakceptowalne. Zwłaszcza nastolatkowie mają problemy z agresją, co w znaczny sposób utrudnia kontakty z rówieśnikami. Dodatkowo zadziorni uczniowie są realnym zagrożeniem, tak dla pozostałych uczniów, jak i dla wykładowców.

Od wizyty u psychologa nie stronią również osoby dorosłe. Agresja w familii, anomalie emocjonalne czy pragnienie rzucenia palenia – to tylko niektóre trudności z jakimi spotkamy się w dorosłym wieku. Pomoc z zakresu psychologii jest teraz powszechnie dostępna. W prywatnych poradniach należy rzecz jasna płacić za wizytę, ale poradnie psychologiczno-pedagogiczne są ośrodkami publicznymi, które dla uczennic świadczą usługi bezpłatnie.

A czego mamy się spodziewać w trakcie wizyty? Terapia opiera się zasadniczo na rozmowie, dzięki której specjalista może postawić diagnozę. Kolejne wymiany zdań mają już na celu zlikwidować istniejący problem. Wspomniany już tutaj dobry psycholog (dalej) z Katowic będzie także dysponował zestawem różnego gatunku testów psychologicznych, które pomagają dogłębniej poznać ludzką osobowość. A skrzaty będą w trakcie wizyty układać puzzle bądź malować obrazki.