Jazda konna – wspaniały sport i hobby dla dzieci i dorosłych

przez | 9 lipca 2021
Jazda konna byłą popularną formą spędzania czasu oraz sportu już wiele lat temu. W dawnych czasach również przez długi czas była jedynym, a zarazem najbardziej korzystnym środkiem transportu. Chodzi tu zarówno o jazdę konną na własną rękę, jak i stosowanie wozów ciągniętych przez konie. Ta forma transportu na dzień dzisiejszy używana jest raczej wyłącznie w celach rozrywkowych.

Koń, jazda konna

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com
Powozy konne wykorzystywane są na przykład do przewożenia młodych par po ślubie. Jazda konna kolonie konne występuje również w kilku dyscyplinach sportowych, indywidualnych oraz drużynowych. Jazdą konną obecnie Zainteresowanych jest coraz więcej ludzi. Jest bowiem uniwersalna, dobra dla osób właściwie w każdym wieku. Ogólnie tymi zwierzętami pasjonuje się coraz więcej dzieci, powstaje przykładowo coraz więcej czasopism o takiej tematyce skierowanych właśnie dla dzieci. Ich tematyka dotyczy charakterystyki koni i ich życia, jazdy konnej oraz pielęgnacji tych zwierząt.

Korzyści z jazdy konnejJazdę konną można zakwalifikować do niezwykle korzystnych aktywności. Wbrew przekonaniu osoba na koniu nie jest bierna, musi wykonywać określone ruchy podczas jazdy i odpowiednio siedzieć. Jazda konna nauka jazdy konnej (sprawdź: polecana strona ) pomaga więc wykształcić i utrzymać formę, a co bardzo istotne – kształtuje odpowiednią postawę ciała. Jest więc bardzo pomocna dla ludzi z wadami postawy, takimi jak na przykład skrzywienia kręgosłupa. Na jeździe na koniu i ogólnie kontakcie z końmi opiera się również cały sposób leczenia schorzeń i zaburzeń, określany jako hipoterapia. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim terapię ludzi z zaburzeniami o podłożu psychologicznym za pomocą kontaktu ze zwierzętami. Hipoterapii poddaje się między innymi dzieci chore na autyzm. Generalnie ludzie wybierający jazdę konną mogą liczyć na bardzo korzystny wypoczynek czynny i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Obozy konneDla osób pragnących spędzić czas w sposób aktywny daleko od miejsca zamieszkania, dobrym pomysłem będą obozy konne (spójrz na to: dobra oferta na stronie Urządzane są one przez osoby indywidualne, właścicieli stadnin i całe przedsiębiorstwa. Skierowane są do osób w zróżnicowanym wieku, w większości dla dzieci i młodzieży. Na obozie tego rodzaju można nauczyć się jazdy konnej, a następnie doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Ceny są urozmaicone zależnie od czasu trwania obozu i przewidzianych atrakcji.