Jąkanie można wyleczyć terapią

przez | 9 lipca 2021
Początek choroby można przegapić: dziecko przestaje płynnie mówić i zacina się. To mogą być oznaki jednej z bardziej stresujących chorób, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, ale jest logopedyczna terapia, pozwalająca łagodzić tę przypadłość.

Autor: timsamoff

Przyczyny jąkaniaNiełatwo określić, gdzie leży przyczyna tego zaburzenia.Istnieje jąkanie organiczne to bardziej skomplikowane upośledzenie fizyczne. Inny rodzaj to jąkanie czynnościowe może być spowodowane traumą, bardzo silnym stresem. Czasami dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w określonej grupie.

Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Niektóre zaczynają mówić wcześniej, inne nie mogę przekroczyć tej bariery. Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci zaczynają się jąkać. To zwykle połykanie lub powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Bywa, że to tylko tymczasowe kłopoty i po chwili się kończą, z tego powodu też ten problem nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych najtrudniejszych rodzajach wada wymowy może przerodzić w osobistą tragedię. Chorujący odczuwa ucisk i próżnię w klatce piersiowej, a słowa, mimo trudu, nie artykułują się. Pojawić się mogą także męczące tiki, które powodują kolejne stresy, jeszcze mocniej komplikując chorobę. Konieczna jest przemyślana terapia (https://pracowniasolutio.pl/psychoterapia-dzieci-i-mlodziezy/) i sprawdzony neurologopeda Anna Szerszeńska z Warszawy.

Autor: flattop341

Skuteczna pomoc logopedycznaPopularne ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To zwykle dmuchanie baloników, rozgrzewanie policzków i zabawna wymowa głosek oraz sylab w lusterku. Niezbędna jest terapia – ciekawa strona – z psychologiem. Jąkający mają problem z zwyczajnymi zachowaniami takimi jak rozmowa telefoniczna, zakupy, a każda porażka pogłębia problem. Chodzi więc także o to , by nabrać dystansu i nie myśleć o jąkaniu. Pokonanie stresu to początek swobodnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, poważne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tego może pomóc dobry logopeda Warszawa jest znanym w kraju ośrodkiem, w którym najłatwiej otrzymać skuteczną pomoc.

Źródło: szerszenska.com