Jąkanie – jak wyleczyć?

przez | 9 lipca 2021
W 2011 na srebrnym ekranie królował film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Oscarów i dużego uznania na całym świecie. Zawierał on losy monarchy brytyjskiego Jerzego VI, mającego męczącą wadę wymowy. Wstydząc się przemawiać przed rzeszą swych poddanych, władca postanowił zatrudnić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i monarsze udało się zwalczyć uciążliwe jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Logopeda z oscarowego obrazu czerpał z osobistej intuicji.

Po przeczytaniu tego wpisu, odkryj także pozostałe informacje na prezentowany wątek, które okażą się równie wciągające.

W czasie ostatnich dekad medycyna i psychologia uczyniły duży postęp i obecnie dostępnych jest mnóstwo wariantów leczenia jąkania u dorosłych i najmłodszych. Zostały pogrupowane w trzy kategorie, przyjrzyjmy się im dokładnie.

Do pierwszej grupy należy analiza jąkania, to znaczy użycie nagrań osoby jąkającej, żeby uświadomiła sobie swoją ułomność i starała się nad nią zapanować. Następny sposób to metoda cienia, w której jąkający próbuje naśladować tonację mówienia terapeuty, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której lekarz ten sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, mogące po długim czasie używania wyeliminować wadę. Ostatnią metodą z tej grupy jest technika Froeschelsa, nakazująca leczonemu, by zuł podczas mówienia i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma pomóc mu bardziej skupiać się na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Kolejną kategorię otwiera metoda Gutzmana, czerpiąca trochę z prób oddechowych dla artystów scenicznych i piosenkarzy.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (https://spabaltica.pl/pl/twoja-strefa-relaksu/masaze/lecznicze/masaz-leczniczy) posiada wyłącznie wartościowe informacje, które zapewne Ci się mogą przydać. Sprawdź nas i upewnij się, że warto jest na niego wejść.

Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu narządów mowy. Trochę inaczej do sprawy podchodzi terapia, gdzie proponuje się leczonemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada znika.

W ostatniej grupie znajduje się trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać też różnego rodzaju leki uspokajające i relaksujące, jednak efekt nie jest trwały. Mocno kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam logopeda lub neurologopeda Anna Szerszeńska? Najłatwiej skorzystać z internetu i wpisać do Google zdanie np. „logopeda Warszawa” i wybrać z bogatej listy ofert.