Jak upłynnić komunikację w związku?

przez | 9 lipca 2021
Na początku funkcjonowania związku, partnerzy widza siebie przez różowe okulary i starają się dostrzegać jedynie to, co ich łączy. Czas spędzają głównie na przyjemnościach, ale w miarę jego upływu, mogą coraz mniej chwil spędzać na robieniu czegoś razem. Po ślubie, okres miesiąca miodowego dobiega końca i wtedy niezmiernie istotna staje się umiejętność radzenia sobie z problemami życia codziennego. Gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemami, nasz związek może uratować terapia małżeńska.

Lekarzowi możesz zaufać

Nie rzadko, kiedy w związku pojawiają się trudności, partnerzy obwiniają się nawzajem o ich spowodowanie, a stąd tylko jeden krok do kłótni, krytyki i cichych dni. Wtedy, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej, zamiast do partnerstwa, dochodzi do utraty zaufania, niedotrzymywania obietnic i braku poczucia bliskości. Kłopoty w związku dotyczą najczęściej sfery seksualnej, finansów i wzajemnej komunikacji.

Jeżeli trudności nie znajdą rozwiązania, pojawia się poczucie osamotnienia i izolowanie się partnerów od siebie. W tej sytuacji, małżonkowie szukają wsparcia emocjonalnego u innych osób, co często prowadzi do rozpadu związku. Zanim do tego dojdzie, warto pójść po pomoc do psychoterapeuty, który pomoże nam właściwie spojrzeć na sytuację. Aby znaleźć pomoc, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „terapia małżeńska”, można również wpisać miasto, zawęzi wybór, np. „psycholog warszawa”.

A co już w tej chwili mogą zrobić osoby, które pragną uniknąć konfliktów małżeńskich? Spokój i powodzenie w związku wymaga dużo siły, częstokroć sztuki kompromisu.

Jeśli szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z tą tematyką, to kliknij tutaj i zobacz – z pewnością Cię to zainteresuje.

Po ślubie relacje między partnerami zmieniają się, ponieważ nie spotykają się oni tylko na kilka godzin, ale mieszkają razem, muszą dzielić ze sobą przestrzeń życiową, a tym samym akceptować wady partnera uwidaczniające się w życiu codziennym. Należy pamiętać, by w takiej sytuacji pielęgnować, to, co dobre miedzy partnerami, koncentrować się przede wszystkim na dobrych stronach i wsłuchiwać się w potrzeby drugiej osoby.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Zdrowy związek jest możliwy do osiągnięcia, wymaga jednak od każdej ze stron dużo cierpliwości i zrozumienia. Trzeba również pamiętać o tym, że choć małżeństwo jest wspólnotą dwóch osób, to powinno być w nim miejsce na wolność jednostki, umożliwiając jej tym samym rozwój osobisty. W relacji partnerskiej, należy nauczyć się okazywać miłość partnerowi, a także otworzyć się na otrzymywane uczucie – przeczytaj więcej.