Jak stosować lampę do fototerapii?

przez | 9 lipca 2021
Fototerapia to jeden ze znakomitych sposobów pomagających w leczeniu depresji. Jeżeli zamęcza nas ciągły niepokój, nerwowość, wahania humoru, nadmierna senność, przygnębienie i ogólna bierność, prawdopodobnie my również mamy depresję sezonową związaną z niedoborem światła dziennego. W takim wypadku dobrze jest zakupić lampę do fototerapii i zacząć zabiegi, by szybko wrócić do dobrej formy.

Jak użytkować lampę?

fototerapia

Nade wszystko należy rozpocząć od tego, że sesje powinny być rozpoczęte jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów depresji, jeżeli wiemy, iż powyższa dolegliwość nas dotyczy. Warto jest wystartować z fototerapią od momentu, gdy wieczory stają się coraz dłuższe, a dziennego światła powoli zaczyna brakować. Należy wykonywać minimum 3 zabiegi w tygodniu, by efekty były naprawdę zauważalne. Terapię można przeprowadzać przez cały okres jesienno-zimowy. Jedna sesja powinna trwać choćby pół godz., natomiast najdłuższy czas to ok. 2 godziny. Dłuższe naświetlanie nie poprawi rezultatów, lecz nie trzeba także bać się niesprzyjającego oddziaływania lampy .

Lampa do fototerapii jest jak najbardziej bezpieczna i nie może powodować poparzeń. W których godzinach prowadzić fototerapię? Najbardziej właściwe są godziny poranne oraz wczesny wieczór.

fototerapia

W trakcie seansu nie jesteśmy zmuszeni wpatrywać się na źródło światła, zaś im bliżej twarzy mamy lampę, tym krótsze prowadzimy naświetlanie.

Jeśli ten tekst jest według Ciebie godny zainteresowania, to kliknij tu! Zamieszczone tam wiadomości także Cię zainteresują – to bardzo użyteczne informacje (http://www.introwertus.pl/leczenie-depresji/).

Światło musi padać na nas odrobinę z góry. W trakcie terapii możemy zająć się innymi sprawami, np. obejrzeć TV bądź czytać. Pierwsze rezultaty mogą być widoczne już po kilku sesjach, jednakże niestety zdarzają się ludzie, którym fototerapia nie pomaga. Wtedy warto zmienić kąt naświetlania, odległość albo zwiększyć czas trwania seansu i sprawdzić czy przyniosło to pożądane rezultaty.

Na koniec należy dodać, iż terapia pomaga wyeliminować także wiele innych przypadłości, nie tylko depresję zimową (nawet pomocna strona, warto zajrzeć). Coraz częściej używa się jej w razie chorób skórnych, nadwagi, PMS lub niedomagań powiązanych z menopauzą. Fototerapia może spowodować rewelacyjne rezultaty także w niniejszych schorzeniach. Dobrze jest sprawdzić czy jesteśmy podatni na jej oddziaływanie i na nowo czerpać radość z życia.