Jak sobie radzić z problemami w życiu codziennym czyli w czym będzie mógł pomóc profesjonalny psycholog.

przez | 9 lipca 2021
Wielu ludzi, mimo że posiada problemy z depresjami, stanami lękowymi czy też stresem unika jak tylko się da pomocy. Tłumią oni w sobie wszystko, nie zamierzają otworzyć się na pomoc innych osób, a zwłaszcza słowo psycholog wzbudza u nich niechęć i lęki. Jednak takie obawy są całkowicie niezrozumiałe, bo podstawową rolą psychologa jest pomoc w ciężkich przypadkach, a nie, jak niejednej osobie może się wydawać, skierowanie do szpitala na kurację i przypinanie łatki wariata.

pscyholog podczas wystąpenia

Autor: Fort Carson
Źródło: http://www.flickr.com
Wystarczy zresztą przeglądnąć internet i gazety, żeby zorientować się, że ze wsparcia specjalistów korzystać zaczyna coraz więcej ludzi, w tym znanych celebrytów i sportowców. Jeśli się więc ma problemy, to nie warto tłumić ich w sobie, ale pójść na wizytę do dobrego lekarza i zaczęcie leczenia. Niekiedy może wystarczyć kilka spotkań, podczas których lekarz naświetli problem i wskaże rozwiązanie, w innym przypadku może trzeba będzie poświęcić długie miesiące, aby zdobyć zamierzony cel – w każdym przypadku może więcej w serwisie to zupełnie inaczej wyglądać.

Bardzo dużo w psychologicznej terapii zależy od samego pacjenta, jego chęci i motywacji. Katowice, psycholog to lekarz, jaki powinien potrafić słuchać i zdiagnozować problemy na podstawie zachowania pacjenta, jego reakcji i gestów. Lecz właściwe postawienie diagnozy może trwać dużo spotkań, w czasie których chory będzie coraz lepiej poznawany przez lekarza, otwiera się przed nim i zwierza ze swoich nieraz najskrytszych problemów. Wspólnie analizowane są sprawy, o których psycholog się dowiedział, a jednocześnie pacjent dostaje wskazówki co do tego, w jaki sposób ma postępować w danej sytuacji.

Istotne jest, aby chory wiedział, jaki jest cel leczenia i do czego ma dążyć – tylko wtedy takie leczenie będzie sensowne. Jeżeli już wejdzie do gabinetu i zacznie się otwierać przed psychologiem, to musi mieć do niego w pełni zaufanie, w końcu czasem w gabinecie będzie się mówić o sprawach, o których nikt inny nie miał okazji słyszeć. Warto przy kłopotach nie bać się otoczenia, przełamać własne lęki i wybrać po poradę, bo to naprawdę może być pomocne.