Jak najlepiej strzelać z łuku? O jakich sprawach trzeba pamiętać, jakie są najbardziej istotne zasady?

przez | 9 lipca 2021
Łuk to jeden z najbardziej starych typów broni miotających. Poznany jest ludzkości od co najmniej 35 tyś. lat, chociaż faktycznie stał się przydatny w czasie środkowego mezolitu, więc około dziesięciu tysięcy lat przed nasza erą.

Strzały
Łuk składa się ze sprężystego pręta albo listwy zwanego łęczyskiem, a również linki która łączy oba końce pręta jaka jest zwana cięciwą. Pociskiem faktycznie jest strzała, cienki i długi pręt, który wystrzeliwany jest z łuku. Łęczyska łuku powinny być wytworzone z elastycznego materiału, który jest w stanie ulegać odwracalnemu odkształceniu poprzez ręczne naciągnięcie cięciwy. Cięciwa powinna być dość cienka, lecz nie za mocno nierozciągliwą linką, dosyć wytrzymałą, by nie pękać w momencie prostowania łęczyska po strzale.

Strzała zaś powinna być odpowiednio długa, ażeby wystawać w pewnym stopniu za łęczysko w momencie całkowitego naciągnięcia cięciwy. Takie strzelanie wymaga zastosowania obu rąk.

Kiedy szukasz pewne dane, zerknij i sprawdź naszą informację – tutaj znajdziesz wyłącznie ciekawe oferty. Kliknij, nie rozczarujesz się.

Strzelec powinien trzymać w jednej, prostej ręce łęczysko. Powinno ono być trochę niżej połowy jego długości ręki. Dłoń stanowi najczęściej powierzchnię, która utrzymuje strzałę prostopadle do drzewca. W różnorodnych rodzajach łuków mogą występować jednocześnie podstawki pod strzałę. Druga ręką łucznik powinien trzymać także cięciwę – . Napinanie łuku polega na jednoczesnym odpychaniu łuku i ciągnięciu cięciwy, najkorzystniej zaś się dzieje, jak obie tego typu siły są w stanie być zrównoważone.

Szukasz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa symulator f1 z pewnością Cię zaciekawi, gdyż są na niej wiele niezwykle ciekawych danych.

Skuteczne i najlepsze strzelanie z łuku jest zależne od długich treningów siłowych oraz technicznych. Najbardziej istotną sprawą jest zdolność do dosyć długiego wytrzymania w pozycji bezruchu w momencie, maksymalnego naciągnięcia cięciwy. W momencie tego typu całe partie mięśni pleców, klatki piersiowej a także obu rąk poddane są bardzo silnym naprężeniom.

łuk

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Łucznik więc powinien wytrzymać ten wysiłek przez kilka, a czasami kilkanaście sekund, a to dlatego, aby w konsekwencji był w stanie celnie wykierować swój łuk. Nie powinien więc podlegać jakimś drganiom, ponadto powinien kontrolować swój oddech. Wzrost siły nieodzownej do naciągnięcia i utrzymania łuku jest proporcjonalny do pędu strzały, więc i do zasięgu łuku. Chwila zwolnienia cięciwy polega na oddaniu strzału przy jak najmniejszym, kilkumilimetrowym otwarciu palców, jaka pozwala na zejście cięciwy z opuszek. Wiadomo, by osiągać jak najlepsze wyniki należy mieć wszystkie niezbędne akcesoria do łuku.