Hospicjum gwarantem troskliwej opieki

przez | 9 lipca 2021
Niestety, ludzkie ciało jest delikatne. Choroby związane ze starszym wiekiem oraz choroby nowotworowe zazwyczaj sprawiają, iż człowiek wymaga całodobowej opieki. Bliscy nie zawsze mają szansę mu ją zapewnić, jako że mają własne obowiązki, jak przykładowo praca zawodowa.

dobre hospicjum śląskie

Autor: Interested Bystandr
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, nie są przeszkoleni medycznie i niektóre zabiegi ich przerastają. W takich sytuacjach wyjściem okazuje się hospicja w Katowicach bądź hospicjum w innych miastach Polski. Takich zakładów jest obecnie bardzo dużo, ponieważ ciągle wzrasta zapotrzebowanie na ich usługi. Polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Każde hospicjum gwarantuje świetny poziom opieki, z tego powodu wiele osób decyduje się na umieszczenie w nim kogoś bliskiego.

W hospicjach na Śląsku pracują lekarze i pielęgniarki, jacy są zaznajomieni z tematyką opieki paliatywnej. Człowiek, który znajduje się w końcowym stadium ciężkiej choroby nie jest osobą zwyczajnie chorą, dlatego jego wymagania są zdecydowanie inne, co warto wziąć pod uwagę. Potrzebuje najczęściej wiele medykamentów (które byłyby w stanie zredukować ból) i towarzystwa innych ludzi. Do hospicjów niekiedy przychodzą wolontariusze, którzy spędzają czas z pacjentami, czytając im książki, grając z nimi w gry planszowe, bądź normalnie rozmawiając. Wiele osób obawia się, że umieszczenie chorego w hospicjum (więcejna ten temat> https://hospicjumkatowice.pl/) znaczy, że się o niego nie troszczy. Jest to raczej nieodpowiednia postawa, jako że w domu nie zawsze można zapewnić mu wystarczającą opiekę. Ewentualnie, należy zastanowić się nad rozwiązaniem, którym jest hospicjum domowe – chory pozostaje w domu, a lekarz oraz pielęgniarka zajmują się nim w ciągu dnia. Jest to ciekawy kompromis, szczególnie jeżeli osoba umierająca nie chce przenieść się do zakładu i byłoby to dla niej związane z dodatkowym stresem.

Hospicja to zakłady, jakie specjalizują się w gwarantowaniu pomocy osobom, które umierają. Opiekują się nie tylko ludźmi w wieku podeszłym, ale również małymi dziećmi. Decydując się na umieszczenie bliskich w hospicjum dobrze jest wybrać zakład, jaki znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, żeby nie mieć trudności z ewentualnym dojazdem. Dla chorego człowieka rzeczywiście niemałe znaczenie ma ciągły kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi.