Higiena jamy ustnej

przez | 9 lipca 2021
Zęby, mimo że zbudowane z niezwykle twardego szkliwa, są narażone na z pozoru niegroźną dolegliwość – próchnicę. Za powstawanie próchnicy są odpowiedzialne drobnoustroje żyjące w ustach, odżywiają się one cukrami zawartymi w spożywanym jedzeniu, rozwijają się więc na resztkach jedzenia które utknęły między zębami.

W wyniku przetwarzania przez bakterie próchniczne substancji, wytwarzają one jako produkt dodatkowy metabolizmu kwasy, które powodują demineralizację twardego szkliwa. Regularne szczotkowanie zębów zwykle zapobiega tej groźnej chorobie, niektóre osoby jednak są bardziej podatne na wpływ tych bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, trzeba wybrać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na podstawową higienę ust składa się czyszczenie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (zwłaszcza narażonych na rozwój próchnicy). Profilaktyczna wizyta u stomatologa jest jednak zalecana nawet dla osób, które nie mają problemu z higieną. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zazwyczaj wizyta u stomatologa (zobacz https://stomatologiacichon.pl/protetyka-stomatologiczna/) kończy się założeniem plomby. Czasami jednak ubytek jest tak głęboki, że konieczna jest interwencja lekarza. Endodonta, bo tak się taki profesjonalista nazywa, trudni się leczeniem części zęba znajdujących się pod wierzchnią wartstwą. Interwencja dentysty opiera się najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces złożony z szeregu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać wizytom u tego lekarza.Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi stomatologiczne na terenie Polski zaliczają się do jednych z najmniej kosztownych na kontynencie, dentystów jest dużo, a do najlepszych specjalistów należy się umawiać na długo wcześniej. Żeby odszukać położony blisko gabinet stomatologiczny, powinno się wyszukać w Internecie przykładowe hasło zawierające miasto, przykładowo „stomatolog (zobacz WELLDENT Centrum Stomatologiczne) Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli plan miasta z naniesioną lokalizacją wszelkich gabinetów stomatologicznych, trzeba tylko znaleźć ten położony w najmniejszej odległości i kliknąć na jego ikonę, by uzyskać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest bezpłatna, warto jednak skontrolować, czy klinika stomatologiczna ma umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.