Gdy mamy naście lat – czy to naprawdę najbardziej wspaniały okres w życiu?

przez | 6 sierpnia 2021
Młodość to najbardziej niesamowity okres w życiu, zdaje się twierdzić wielu. Zagrozić mu może najpewniej jedynie okres dzieciństwa, dodają inni. Młodość to czas beztroski, niby już nie jesteśmy dziećmi, mamy obowiązki, na przykład, szkolne, lecz nie jesteśmy jeszcze ogarnięci myślami o przyszłości, o zapewnienie bytu rodzinie, o pracę czy przyszłą emeryturę. Stale pomagają rodzice zapewniając nam wszystko co, niezbędne do funkcjonowania. Czy jednakowoż młodość nie ma ciemnych stron? Ma, i to dużo.

To okres buntu,

nastolatki

Autor: IBSS BIOMED,
Źródło: IBSS BIOMED,

niespełnionych miłości, przyjaźni, które przemieniają się w swoje przeciwieństwo, to okres szkoły, dziwnych, wymuszonych przez szkołę powinności, to okres imprez i szpanu, czas, by się pokazać, nie zawsze w najlepszym stylu…

Jeśli zainteresował Cię nasz wpis, to chcielibyśmy skoncentrować Twoja uwagę na fakt, że pod następnym linkiem czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie.

W tym czasie najbardziej znamienny jest pierwszy na liście – bunt. Co to jest, jak możemy go określić? Wydaje się, że buntowanie się jest wszystkim, staje się niejako określoną konstrukcją psychiczną młodego człowieka, determinuje wszystko, relacje z rodzicami, z rówieśnikami, podejście do szkoły, rodzeństwa, do innych osób.

Nie zostawia niezależnie nikogo, ponieważ nawet jeśli ktoś jest dosyć cichy, tak spokojny, że mówi się o nim : „jaki grzeczny”, to tak naprawdę w środku, w jego wnętrzu tworzą się nieodwracalne zmiany. Taki młody człowiek nie buntuje się „na zewnątrz”, on na przykład „zawala” szkołę, ma zepsute kontakty z rodzicami czy z rodzeństwem – to tak zwany, zakamuflowany bunt.
Następnym poważnym zagadnieniem są kontakty z płcią przeciwną. Niespełnione miłości w tym okresie są bardzo dotkliwe, bo nie mamy w tym wieku jeszcze prawidłowo rozwiniętej sfery doświadczeń życiowych, nasze mózgi pracują trochę inaczej niż w późniejszym okresie, w trakcie bardziej normalnego życia. Czasami młodej osobie się zdaje, że to koniec, że ten człowiek (w której jest się zakochanym) jest wszystkim, iż przecież skoro nie ona czy on, to nie ma po co żyć. I tak właściwie dość często to się kończy, samobójstwem.
Trzecim bardzo poważnym problemem jest sprawa… wyglądu. Wiadomo, wyglądać cool to bardzo istotne, lecz problem mają osoby wytykane palcami przez to, iż posiadają jakieś wady zewnętrzne.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, wejdź też na ten link, gdyż jest w tym miejscu inny tego typu świeży materiał (http://margaretka-swietokrzyska.pl/) – on także jest wart uwagi.

Wielu młodych ludzi jest bezwzględnych w tym temacie. Jakie mogą być to problemy? Weźmy dwa jakże błahe, lecz które utrudniają normalne relacje z rówieśnikami: otyłość i pryszcze. Wiadomo, że można odnaleźć specjalistę, aby zwalczył tę przypadłość (na przykład wpisując w wyszukiwarkę dobry dermatolog w Warszawie), lecz kwestia też pozostaje inna: czy szata zewnętrzna zdobi człowieka, a co z wnętrzem? Niestety, wśród młodych ludzi ta kwestia jest jeszcze bardzo ograniczona.