Endometrioza – czym jest i w jaki sposób ją można leczyć

przez | 9 lipca 2021
Kobiety, dosyć często ze względu na fakt, że pracują zawodowo i są zajęte opieką nad dziećmi czy domem, nie mają czasu na zatroszczenie się o własne zdrowie. Jest to bardzo znaczący błąd, jako że zdecydowana większość chorób jest prosto uleczalna właśnie w początkowym stadium.

Zdarza się, że późno zdiagnozowane schorzenie pozostawia już na stałe swój ślad w ludzkim ciele – czasem nie można go wyleczyć. Przykładem choroby, o jakiej istnieniu nadal sporo kobiet nie wie,

Dziewczyna pogrążona w smutku

Autor: Andrés David Carreño
Źródło: http://www.flickr.com

jest endometrioza. Przede wszystkim dotyka ona tych kobiet, które znajdują się w okresie życia, w którym nadal mogą rodzić dzieci.

Zasadniczo, schorzenie polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy, wydostaje się z niej na zewnątrz. Najczęściej, błona pojawia się w jamie otrzewnej. Cechą typową jest pojawianie

Dziewczyna w parku

Autor: Νick Perrone
Źródło: http://www.flickr.com

się wszelkiego rodzaju guzków oraz tak zwanych torbieli czekoladowych, które zostały tak nazwane ze względu na ich ciemne zabarwienie. Niestety, samodzielne zauważenie choroby nie jest zadaniem łatwym, ponieważ jej objawy naprawdę często są niewidoczne. Może pojawiać się przykładowo ból podczas uprawiania seksu. Niekiedy, chorobie towarzyszą także trudności z poczęciem dziecka.

Charakterystyczne są też krwawienia z pochwy, naturalnie poza miesiączkami. Endometrioza gdy nie jest leczona, może spowodować, że jajniki kobiety stracą własną naturalną drożność, co natomiast doprowadzi do bezpłodności, dlatego tak znaczące są regularne wizyty u ginekologa, szczególnie że rozwój schorzenia jest naprawdę często podstępny. Uwagę powinny zwrócić też dosyć obfite miesiączki, skorelowane z silnym PMS.

Obecnie nadal nie odkryto, z jakiego powodu choroba się pojawia. Wobec tego, niemożliwe jest wyeliminowanie przyczyny, co byłoby idealnym rozwiązaniem.

Jeżeli masz ochotę poszerzyć swą wiedzę na przedstawiany wątek, to zobacz nowy wpis (https://www.hospicjumkatowice.pl/), który na pewno będzie dla Ciebie niesamowicie ciekawy.

Lekarze więc opierają się tylko na leczeniu objawowym, jakie dzieli się na farmakologiczne i operacyjne. Zazwyczaj usuwane są różnego rodzaju zrosty czy torbiele. Szybsze wykrycie schorzenia może uchronić przed poważnymi następstwami, szczególnie przed bezpłodnością, w związku z tym zdecydowanie nie należy zaniedbywać wizyt u ginekologa.

Absorbujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, to kliknij tutaj, wyczerpujący tekst (https://sklep.labempire.com.pl/), który w tamtym miejscu się znajduje, także jest coś interesującego.

Warto wybrać najbardziej polecanego lekarza. W dodatku, leczenie przynosi ulgę, szczególnie w czasie bolesnych miesiączek, jakie także często towarzyszą chorobie (co trzeba wiedzieć o endometriozie).