Depresja sezonowa, jak z nią walczyć

przez | 6 lipca 2021
Za oknem szaro i ponuro… Nadeszła jesień. Chmury przykrywają niebo, a dni stają się coraz krótsze. „ Jestem w melancholijnym nastroju” – wmawiamy sobie. Przywołujemy w pamięci miniony czas, jesteśmy przygnębieni jakoś bardziej niż dotychczas, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Irytuje nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i zniechęcenie przeszkadzają cieszyć się życiem. Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w ciemne i zimne poranki.

depresja

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com
Skąd pewność, że to zwykłe przemęczenie? Najlepiej będzie sprawdzić czy nie jest to depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Przejawy choroby mają miejsce codziennie tudzież prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Mimo, iż powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane (dowiedz się więcej o depresji jesiennej).

depresja człowieka

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

Biorąc pod uwagę, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Opiera się ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego leczniczym działaniu światła. Uznano, że dawka sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

Zbawienne w skutkach dla pacjentów są też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Zalecane jest także unikanie stresujących sytuacji, oraz jak największy odpoczynek w tym trudnym czasie. Warto też częściej w miarę możliwości nie rezygnować z kontaktów towarzyskich oraz często przebywać na łonie natury.